Valsts iestādēs un pašvaldībās taupīs elektroenerģiju, mainot paradumus

Valdība aktīvi aicina iedzīvotājus savus mājokļus aprīkot ar atjaunojamās enerģijas ražošanas iekārtām, lai mazinātu rēķinus par elektrību. Tikmēr pati valsts elektroenerģiju šoziem plāno taupīt, vien mainot tās iestādēs un pašvaldībās strādājošo paradumus. Kāpēc valsts un pašvaldības iestādes nesteidz augstās elektrības izmaksas mazināt uzstādot, piemēram, saules paneļus?

Privātmāju iedzīvotājiem pašlaik pieejamas pat divas valsts atbalsta programmmas, lai mājokli aprīkotu ar atjaunojamās enerģijas ražošanas iekārtām. Tikmēr valsts un pašvaldības iestādēm pašlaik šāds atbalsts nav paredzēts. Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: “Atsevišķa programmma valsts iestāžu aprīkošanai ar atjaunojamās enerģijas iekārtām nav plānota. Tā apzināti netiek īstenota. Mēs prioritāri vēršam visu atbalstu tieši mājsaimniecībām.”

Rīgas Tehnikās universitātes vadošā pētniece Ruta Vanaga uzsver, ka valsts un pašvaldību ēkām, īstenojot energoefektivitātes projektus, ir jāsasniedz pēc iespējas augstāka energoefektivitāte. Galvenokārt, lai taupītu un arī lai rādītu piemēru sabiedrībai. “Vajadzētu arī ar atjaunojamās enerģijas tehnoloģiju ieviešanu arī būt kā pionieriem un rādīt piemēru. Grūti pateikt, kāpēc tas nav ticis realizēts atskatoties pagātnē, gan pēdējā gada ietvaros. Iespējams, ka plāns ir bijis zaļināt piegādātāju, ne tik daudz pašiem.”

ReTV uzrunātajās pašvaldībās norāda, ka pie tik augstām elektrības cenām, kā ir pašlaik, saules paneļi būtu ļoti vērtīgs atspaids. Problēma tā, ka pašvaldībām saražoto elektrību jāpatērē tajā mirklī, kad tā ir saražota, pretējā gadījumā tā bez maksas jānodod kopējā tīklā, kamēr privātmāju īpašnieki nepatērēto elektrību var uzkrāt. Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks saka: “Mēs esam skatījušies pa izglītības iestādēm, liekot saules paneļus pašpatēriņam, tad laikā, kad visvairāk tiek ražota elektrība, patēriņš ir tuvu nullei. Tāpēc pie šiem noteikumiem tas šobrīd nav absolūti izdevīgi.”

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis pauž: “Mums noteikti šobrīd nav izdevīgi likt šīs baterijas. Ir daudz un dažādu iestāžu, uz kurām nevar uzlikt. Mēs varētu kā viena pašvaldība parku uztaisīt par projekta naudu, lai sev nodoršinātu elektrību, mēs noteikti mēģinātu startēt un izmantot visādas kreditēšanās iespējas, lai tikai šo izdarītu.”

Liepājas pilsētas pašvaldībā norāda, ka saules paneļu uzstādīšana pašlaik atmaksājas uzņēmumā “Liepājas ūdens”. Lai tie ražotu elektrību citām pašvaldību ēkām, būtu nepieciešams veidot tā dēvētās energokopienas, tādas izplatītas daudzviet Eiropā. 

Energokopienu izveidei nepieciešamie likuma grozījumi Saeimā ir pieņemti, bet spēkā tie stāsies vien nākamgad. Taču Ministru kabinetam vēl jāizstrādā noteikumi, kā energokopienas prakstiski darbosies. Tas nozīmē, ka valsts un pašvaldību iestādēs strādājošajiem izmaksas par elektrību šajā sezonā atliek vien mazināt mainot pašiem savus paradumus. Ruta Vanaga: “Mums nav vēl tādu risinājumu. Mēs nevaram pateikt, ka labākie piemēri ir “tādi un tādi”, bet tas ir virziens, kurā varētu uztaustīt iespējas saražot vairāk enerģijas tuvāk lietotājam.” 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik