Valsts policija aiztur divus Latvijas pilsoņus par nelegālas vietnes uzturēšanu

Valsts policijas Kibernoziegumu nodaļa atklājusi nelegālu filmu un seriālu straumēšanas vietni, kuru uztur divi Latvijas pilsoņi. Šobrīd lapa jau ir slēgta, sākts kriminālprocess. Kā šādas vietnes pelna un kā darbojas kibernoziedznieki?

Kad kinoteātri ir ciet un cilvēkiem šis laiks ir jāpavada mājās, viena no iespējām, kā pavadīt drūmo laiku, ir skatīties filmas vai seriālus. Bieži vien cilvēki izmanto nevis legālās vietnes, bet gan nelegālās. Iemesli tam ir visdažādākie.

Viens no iemesliem - tas ir par velti. Otrs - saturs. Maksas vietnēs nav tik plaša izvēle. Nelegālo vietņu uzturētājiem šis ir izdevīgs rūpals. “Ieguvums ir tieši tas, ko mēs redzam no savas puses, ir tieši šī vietnes popularitāte, kas attiecīgi uzreiz ir pievilcīga reklāmu publicētājiem tiešsaistē, jo, ja vairāk lietotāji apmeklē konkrēto tīmekļvietni, lielākus ienākumus gūst vietnes uzturētāji no reklāmas,” pauž Ruslans Grigs, Valsts policijas pārstāvis.

Pēc pēdējiem pētījuma datiem, 2020. gadā Covid-19 laikā par 86% palielinājies Latvijas interneta lietotāju pirātisko vietņu skatījumu skaits. “Bija mēneši, aptuveni 140 000 lietotāju izmanto šī nelegālās torenta vietnes, un tas ir ļoti liels apjoms, tai pašā laikā ne tikai šo torentu vietņu izmantošana, bet ir arī satura strīmošana. Tur šis apjoms, arī bija mēneši, kad sasniedza 320 000. Līdz ar to - tas lietotāju skaits, kas Latvijā regulāri lieto nelegālo saturu, ir ļoti, ļoti liels,” pauž Andris Ķēniņš, biedrības “Par legālu saturu” vadītājs.

Eksperti ir novērojuši, ja viena mājaslapa tiek likvidēta, pēc laika atveras trīs jaunas, kā arī izsekot ir grūti.  “Tas nelegālā tirgus apjoms ir līdz galam nav apzināts, bet tas, ko mēs šobrīd no televīzijas jomas redzam, ka tas nelegālais tirgus apjoms ir robežās no 15 līdz 20 miljoniem eiro gadā,” saka Andris Ķēniņš.

Noziedznieks apzinās, kāds sods viņam draud par pretlikumīgām darbībām, tāpēc šo mājaslapu izveidotāji un uzturētāji ir ar ļoti labām zināšanām IT jomā, tehnika viņu rīcībā ir iespaidīga, piemēram, datori un datu nesēji. “Tur ir vairāki desmiti serveru, kuri atrodas ārvalstīs. Tieši šis ir tas moments, kas tieši apgrūtina izmeklēšanu, jo brīžiem ir ļoti grūti pie elektroniskajiem pierādījumiem tos iegūt, nostiprināt un izanalizēt pareizi,” skaidro Ruslans Grigs.

Tiesībsargājošās iestādes pretī tik spēcīgu komandu nevar likt, taču cīņa turpinās. Lai atrastu šādas mājaslapas un apturēto to darbību, nākas sadarboties ar vairākām ārzemju tiesībsargājošām iestādēm. “Veicam arī informācijas pārbaudi, izmantojot starptautiskas policijas sadarbības, iesaistot arī citu valstu kompetentus dienestus. Problemātika šeit tāda, ka praktiski katrā šādā gadījumā mums ir pienākums un nepieciešamība sadarboties ar ārvalstu pakalpojumu sniedzējiem, IT infrastruktūras uzturētājiem, izmantojot esošo likumdošanu un policijas sadarbības mehānismus,” saka Ruslans Grigs.

Lai gan nevar sodīt cilvēkus, kuri patērē šāda veida mājaslapu saturu, eksperti norāda - lietotāju tehnikai tas var būt arī drauds. “Katrs indivīds, pieņemot lēmumu lejupielādēt failus no šāda veida faila servisiem, pakļauj savu datorsistēmu ļoti nopietniem riskiem, jo šie faili varētu būt inficēti, tādējādi tā datorsistēma, uz kuras tiks lejupielādēti šie faili, var tikt izmantota arī nopietnu kibernoziegumu pastrādāšanai,” atzīst Ruslans Grigs.

Divas aizturētās Latvijas personas uzturēja plašu serveri, kuru izmantoja ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu iedzīvotāji. Policija aizturētajiem konfiscējusi visu mantu. Sods par šādu rīcību ir līdz četriem gadiem cietumā.


Foto: Freepik