Valsts Sociālās aprūpes centros ar Covid-19 saslimuši apmēram 3% klientu

Valsts Sociālās aprūpes centrā (VSAC) ''Zemgale'' Jelgavas filiālē apmeklētāji netiek ielaisti jau kopš ārkārtējās situācijas sākuma, tomēr Covid-19 šeit ielavījies. Šobrīd saslimuši vairāk nekā puse klientu un divdesmit seši darbinieki.

Aprūpes centrs darbu pārtraukt nevar. Aprūpes centra vadība skaidro, ka saslimušie ir izolēti, taču, tā kā visiem slimības gaida ir viegla, iespēju robežās ikdiena tiek piepildīta ar dažādām aktivitātēm.

Kā telefonsarunā skaidro aprūpes centra vadība, saslimušie esot izolēti. Tā kā visiem slimības gaita esot viegla, iespēju robežās viņu ikdiena tiekot piepildīta arī ar saturiskām aktivitātēm.

Kristaps Keišs, VASC''Zemgale'' direktors, pauž, ka šajā situācijā rehabilitācijas pasākumi nenotiek – viss spēks ir pārvirzīts uz slimnieku aprūpi, lai nodrošinātu terapijas, higiēnas prasības un epidemioloģisko drošību izpildi.

Pēc epidemiologu teiktā infekcijas avoti esot vairāki, bet, kā tieši infekcija nokļuvusi aprūpes centrā, neesot zināms. Kristaps Keišs pieņem, ka infekcija, visticamāk, izplatījusies no darbiniekiem, jo ir cilvēki , kas strādā vairākās darba vietās, lai nopelnītu iztiku. Viņš pieļauj arī domu par bērni, kas mācās izglītības iestādēs.

Līdzās esošā mikrorajona iedzīvotāji par uzliesmojumu aprūpes centrā esot dzirdējuši. Sākotnēji gan domājuši, ka tas ir Ozolnieku novadā esošais centrs ar līdzīgu nosaukumu, bet pastiprinātu satraukumu neraisot arī Covid-19 uzliesmojums tepat kaimiņos. Kāda jelgavniece uzver, ka uz ielas neejot – tikai un vienīgi uz veikalu un atpakaļ.

Lai gan aprūpes centrs ''Zemgale'' nav vienīgais valsts pakļautībā esošais centrs, kur infekcija atklāta, šo institūciju pienesums Covid-19 izplatībā nebūt neesot vislielākais.

Aldis Dūdiņš, LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors, nevar teikt, ka ir masveida nelabvēlīga situācija. Kā problēmu uzskata to, ka Covid-19 koncentrējas atsevišķās filiālēs, kur dzīvo daudz cilvēku kopā – veido paaugstināto risku.

Ministrijā gan piekrīt, ka pastāvīgs darbinieku trūkums un darbinieku zemais atalgojums, kas liek strādāt vairākās vietās pandēmijas laikā, varētu kļūt par vienu no iemesliem, kāpēc infekcija izplatās sociālās aprūpes centros. Šonedēļ testēšana turpināsies arī citās VSAC ''Zemgale'' filiālēs.