Valsts svētkos atkal bez militārās parādes

4. maijā Latvijas bruņoto spēku parādi kopš 2012. gada rīko ārpus Rīgas, lielākajās Latvijas reģionu pilsētās. Iepriekšējo reizi tā notika Jēkabpilī, bet pērn valstī bija izsludināta ārkārtas situācija - svētku pasākumi Daugavpilī izpalika. Arī šogad Ministru kabinets parādi rīkot aizliedza.

Orķestra muzikantu priekšnesumus Ķīmijas mikrorajonā pusdienlaikā vēroja vien 10 līdz 20 cilvēki. Pilsētas ciemiņš vērtē, ka pašu mājinieku interese ir maza. Savukārt 21 zalve skanēja uzreiz pēc svinīgā svētku dievkalpojuma gan nevis pilsētas centrā, bet pie dambja.

Virsseržants Jānis Bisters: “Mēs atbraucām, izskatījām vietu, kur varam šaut. Pirmkārt, šī vieta tika izvēlēta drošībai, kā jūs redzat - šeit mēs apdraudēt nevienu nevaram. Zalves tiek izšautas ar salūtmunīciju, tātad - šāviena brīdī atskan troksnis, nekas vairāk.”

Pilnvērtīgu svētku sajūtu Daugavpilī gan nāksies gaidīt ilgāku laiku. Pilsētas mēram karogu kā stafeti parādes rīkošanā tika lemts nodot tālāk. Ja apstākļi būs labvēlīgāki, nākamgad svētkus rīkos Saldū.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks pauž: “No vienas puses mums, protams, neiznāca svinēt pilnā mērā, kā mēs to vēlētos, bet es nedomāju, ka tam ir jābūt sarūgtinājumam.”

Bruņoto spēku klātbūtne iepriekšējos Daugavpils pusē tomēr augusi. Pilsētas pievārtē attīstītās “Meža Mackeviču” militārais poligons, par kuru vietējiem gan bijusi neviennozīmīga attieksme.

“Arī šeit pirms pāris gadiem, pagājušajā gadā bija ļoti daudz viltus ziņas. Šajā gadījumā es gribētu teikt, ka tā armija, kas ir šeit Latgalē, Daugavpilī, tā ir mūsu armija. Tur, kur mēs esam, nāk klāt darba vietas, ekonomiskā izaugsme. Mēs strādājam roku rokā gan ar pašvaldībām, gan vietējiem cilvēkiem,” skaidro Artis Pabriks.

Ar laika apstākļiem šodien gan paveicās - teju visu dienu spīdēja saule, kas ļāva pārlidojumā doties arī gaisa spēkiem.


 Foto: lv100.lv