Vandaļi posta bijušās Jāņmuižas profesionālās vidusskolas ēku

Jau vairāk nekā desmit gadus Cēsu novada Jāņmuižā tukša un pamesta stāv profesionālās vidusskolas ēka. Pēdējā laikā namu aizvien biežāk posta vandaļi, nesen izcēlies pat ugunsgrēks. Tikmēr privātīpašniekiem pagaidām nav skaidra redzējuma, ko darīt ar ēku. Plānus izjauca pieaugošās būvniecības izmaksas. 

Jāņmuižas profesionālo vidusskolu 2011. gadā pievienoja toreizējam Priekuļu tehnikumam, bet kopš 2014. gada mācības šeit vairs nenotiek. Gan mācību, gan kopmītņu ēkas palika tukšas.

“Valsts nekustamie īpašumi” Jāņmuižas skolas kompleksa ēkas izsolēs mēģināja pārdot vairākkārt. 2019. gadā skolas ēkas kompleksu pārdeva par 5000 eiro. Bet blakus esošās kopmītnes par 3700 eiro. Tiesa gan – zeme zem ēkām pieder Zviedrijas pilsoņiem. 

Turpat blakus skolas ēkai dzīvojošais Aigars Penezis ReTV stāsta: skumji skatīties, ka ēka iet postā. Pēc izsoles nams nonāca privātīpašumā, un pēdējā laikā to sākuši postīt vandaļi. 

Aizvadītajā nedēļā skolas ēkas sporta zālē izcēlās ugunsgrēks, to pamanīja vietējā bērnu dārza audzinātājas. Lai gan izdega nedaudz, vēl šodien gaisā jūtama deguma smaka. Jāņmuižas iedzīvotājs Aigars Penezis saka: “Logus attaisīja ugunsdzēsēji, laikam lai pavēdinās. Pirms tam jau izsita kādu logu, tur no ēdnīcas daļas. Durvis uzlaiž.”

Zāle ap ēku šogad nav pļauta, apkārtnē izmētāti atkritumi. Patruļu laikā namu apseko arī Cēsu novada pašvaldības policija. Tās priekšnieks norāda: īpašniekiem draud arī administratīvā atbildība par laikus nesakoptu īpašumu. Papildus drošībai, saskaņojot ar īpašnieku, pašvaldības policija pie īpašuma var uzstādīt nakts redzamības kameras. Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts: “Šādi bīstamāki objekti arī tiek iekļauti apsekošanas maršrutos, kas tiek kontrolēti ar apsekošanas žurnālu, kur tiek atzīmēs, cikos ir kurā vietā bijuši.”

Uzņēmumu pārstāve, kuru īpašumā ir Jāņmuižas skolas ēka, zina par vandalimsu. Lai to novērstu, ir gatavi meklēt risinājumus un sadarboties ar pašvaldības policiju. SIA “Golden Goose” valdes locekle Lana Buholce saka: “Mēs noalgojām kādu vietējo vīrieti, kuram maksājām, bet viņš jau nevar nosargāt katru puisi vai meiteni, kas tur naktīs lien iekšā un sit siklus. Mēs cīnījāmies ar sekām. Acīmredzot būs vēl kaut kas jāiegulda, lai gan vai tas pasargās no jauniešu iebrukumiem… Stipri šaubos.” 

Īpašnieki ReTV norāda, ka nama attīstības plāni esot apstājušies strauji augošo būvniecības izmaksu dēļ. Lana Buholce: “Bija plāns pārveidot šo skolu par dzīvokļu ēku. Mums ir arī ļoti liela nauda jau ieguldīta arhitektūrā, plānošanā, pārplānošanā…” 

Tikmēr būvniecības darbi jau notiek tur pat blakus esošajā kopmītņu ēkā. Šī projekta attīstītāji norāda, ka ēku plānots siltināt un izbūvēt īres dzīvokļus. SIA “JM “Īres nami” valdes locekle Anna Hainovska: “Lai cilvēkiem būtu reģionām, ko īrēt. Tur plānoti apmēram 80 dzīvokļi. Pārsvarā divistabu un daži arī trīsistabu. Pagaidām mums termiņa nav, plānojam uz nākamo gadu, uz vasaru.” 

Izglītības un Zinātnes ministrijas informācija liecina, ka kopš 2011. gada Latvijā slēgtas vai reorganizētas 24 arodvidusskolas. 


#SIF_NVZ2022