Varakļānos protestē pret Saeimas lēmumiem

Vēl pagājušo piektdien, kad Satversmes tiesa nolasīja spriedumu, ka nav pamatojuma pievienot Varakļānu novadu Rēzeknes novadam, Varakļānos dārdēja salūts, bet jau šodien ielās skanēja neapmierināto protestētāju auto taures. Satversmes tiesas lēmums un Saeimas deputātu rīcība varakļāniešos izraisīja dažādas emocijas.

 “Man liekas, tiesas lēmumam vajadzētu būt galīgajam, Saeimai būtu tikai tas jāapstiprina, nevis kaut kādas vēl debates veikt un tā tālāk. Nu, ja būtu Rēzekne, Saeima nolems, tad es Saeimas vēlēšanās ar tukšu aploksni, Rēzeknes novadam ar tukšu aploksni un tikai tā,” pauž Jevgeņijs.

 “Cilvēkiem nav nevienam izskaidrots, kādi ir plusi, Madonai pievienojoties, un kādi mīnusi Madonai. Te it tikai, ka “es gribu”, “es gribu” un viss,” uzskata Inga.

 Lai protestētu pret Saeimā pieņemtajiem lēmumiem, šodien cauri Varakļānu pilsētai devās vairāki vietējie iedzīvotāji.

Valsts policijas Madonas iecirkņa priekšnieka p.i. Inga Randare saka: “Valsts policijai ierodoties Varakļānos, konstatēja, ka, iespējams, ir noticis nesankcionēts pikets. Par šo faktu ir uzsākta policijā resoriskā pārbaude. Uz šo brīdi nekādi pārkāpumi, kas būtu saistīti ar sabiedrisko drošību, netika konstatēti, un arī nav konstatēti epidemioloģisko noteikumu pārkāpumi.”

Dažus protesta dalībniekus policija gan apstādināja, taču aizturēts neviens netika. Pēc Valsts policijas aprēķiniem pa Varakļānu ielām šodien taurējot pārvietojās 100 transportlīdzekļi. Par šo akciju nepilnu stundu pirms tās sākuma preses konferencē informēja Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs. “Tātad, principā likumdevējs šobrīd viennozīmīgi pasaka, ka Satversmes tiesas lēmumus Saeima var neievērot. Es domāju, ka tā ir pilnīga demokrātijas ignorēšana un ņirgāšanās par demokrātiju.”

Kamēr Varakļānos protestēja, Rīgā par šī novada nākotni lēma ne vairs tikai Saeimā, bet nu jau arī Valsts prezidenta pilī. Egils Levits koalīcijai mēģināja piedāvāt kompromisa variantu - Varakļānu novadu atstāt kā atsevišķu novadu. To arī šodien Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja, taču Varakļānu novadam uzdots veikt jaunu publisko apspriešanu.

Varakļānu novada politiskajā karuselī ierauto Madonas un Rēzeknes novadu pašreizējie vadītāji atzīst - vairs ne par ko neesam pārliecināti. Madonā gan norāda, ka tehniski Madonas novada Vēlēšanu komisija vēl paspētu atsākt darbu, lai jau šo sestdien tur notiktu vēlēšanas. Tikmēr Varakļānu novadā, kas pagaidām paliek kā atsevišķs divu pagastu un pilsētas novads, tās, visdrīzāk, notiks rudenī.