VARAM lūgs pārskatīt lēmumu par Bulduru un Asaru bibliotēku slēgšanu

Pašvaldības pārraugošā ministrija, atsaucoties uz iedzīvotāju vēstuli un Nacionālās bibliotēku padomes aicinājumu pārskatīt lēmumu, lūgs Jūrmalas domi vēlreiz izvērtēt nepieciešamību slēgt Asaru un  reorganizēt Bulduru bibliotēku. Jūrmalas domes pieņemtais lēmums paredz, ka pēc desmit dienām Bulduru bibliotēka esošajās telpās savu darbību pārtrauks, lai novembra vidū lasītājus gaidītu sešdesmit kvadrātmetru lielās telpās Jūrmalas teātrī un Centrālajā bibliotēkā, jo apkurināt ēku esot pārāk dārgi. Savukārt jūrmalnieki pauž aizdomas, ka patiesais iemesls, iespējams, ir īpašuma atsavināšana.

Bulduru bibliotēka savu pašreizējo mājvietu, speciāli bibliotēkas vajadzībām būvētu ēku, ieguva pirms piecdesmit gadiem. Vecākā bibliotekāre Gunta Melne šo pārvākšanos atceras ar prieku. Pārvākšanās straujiem soļiem tuvojas arī šobrīd, jo domes lēmums paredz, ka šajā vietā bibliotēka darbosies vēl tikai desmit dienas.Jau šobrīd bibliotēkas  grāmatu krājums esot krietni sarucis. “Noskaņojums jau ir briesmīgs. Vienkārši šokējošs. 4000 jau ir aizgājuši nebūtība, 1000 arī, cik saprotu, ies uz makaulatūru uz samalšanu. To, kas paliek, mēs liksim kastēs un vedīsim uz kādu glabātuvi,” saka Gunta Melne, Bulduru bibliotēkas vecākā bibliotekāre.

Turpmāk daļa bibliotēkas atradīsies dažās Jūrmalas teātra telpās, kur joprojām notiek remonts, bet novembrī pēc Valsts svētkiem viss būšot kārtībā. Bulduru bibliotēka būšot pieejama arī Centrālajā bibliotēkā. Jūrmalas Centrālās bibliotēkas direktore Māra Jēkabsone: “No vienas puses teātris, protams, ir publiska telpa, bet tā nav tik publiska telpa, lai tā būtu piemērota bibliotēkai, bet es vēlreiz atkārtošu, ka šis ir tāds ārkārtas risinājums šadā situācijā.”

Lasītāji un darbinieki to gan nesauc par ārkārtas situāciju, jo pirmoreiz jau 2018. gadā bijis mēģinājums divstāvīgo ēku atbrīvot. Vēlāk tas mēģināts pat kovida laikā. Raugoties uz telpām, kur brēktin brēc pēc kārtīga remonta, daudziem radušās aizdomas, ka, iespējams, bibliotēkas reorganizācijai ir pavisam cits iemesls. “Apkures tarifs nav iemesls. Jau pirms vairākiem gadiem domes vadība ir izlēmusi neieguldīt šajā ēkā līdzekļus, tā neesot nepieciešama bibliotēku funkcijai,” norāda Jana Veinberga, Bulduru bibliotēkas lasītāja.

Nacionālās bibliotēkas padome gan rekomendējusi pašvaldībai saglabāt gan Bulduru, gan Asaru bibliotēku, tomēr tas netika ņemts vērā. “Ja ziemā tur nav iespējams uzkurināt vairāk kā 15 grādus, tad kurinātu atmosfēru par dārgām summām. Tur jāmaina apkures katls un jāveic siltināšana, tomēr atļaujamies neņemt vērā šo rekomendāciju,” saka Agnese Miltiņa, Kultūras nodaļas vadītāja.

Miltiņa nenoliedz, ka lēmums par Bulduru bibliotēkas ēkas atbrīvošanu gaisā virmo jau četrus gadus, bet doma ēku sakārtot neesot bijusi.

Lasītāji gan nevēloties pievienoties domes veselīgajam skatam, tāpēc  palīgā saukuši arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un Kultūras ministriju. Pašvaldības uzraugošā ministrija  atgādina, ka dažādi atbalsta veidi ēku energoefektīvitātes celšanai bijuši pieejami gan agrāk, gan tagad. “Mēs lūgsim pašvaldību pārskatīt savu lēmumu. Tas ir galvenais pašvaldību mērķis intereses sabalansēt, un pat tad, ja ir kādi lēmumi, kas ietekmē iedzīvotājus, pārskatīt, vai tiešām nav alternatīvi modeļi, kā rīkoties,” saka Ilze Oša, VARAM Valsts sekretāra vietniece.

Kā ReTV norāda pašvaldībā, Bulduru bibliotēkas atrašanās Jūrmalas teātrī esot īslaicīga. Visticamāk pēc tam tā tikšot pārcelta uz Asaru pamatskolu, kur pašlaik notiek remontdarbi. Jāteic gan, ka īstenojamajā projektā bibliotēkas atrašanās tur nav paredzēta.



#SIF-NVZ2022