Varētu lauzt līgumu ar Liepājas autobusu parku

Ja vienas nedēļas laikā netiks atrisinātas problēmas ar vadītāju trūkumu un autobusu reisiem Ogrē un Aizkrauklē, līgums tiks lauzts. Šādu lēmumu šodien pēcpusdienā pieņēma Autotransporta direkcijā. Kopš 1. jūlijā Liepājas autobusu parks minētajās teritorijās nav nodrošinājis pakalpojumu 15% apmērā. Pēc autopārvadātāju asociācijas datiem, tas skāris aptuveni 17 tūkstošus pasažieru.  

Informācijas trūkums un neziņa par to, vai autobuss vispār atnāks - tā situāciju ar reisiem Ogrē pēc 1. jūlija raksturo uzrunātie Ogres iedzīvotāji. Arī Olga, kura regulāri izmanto sabiedrisko transportu, ar autobusu uz centru pie ārsta netika, viņu aizveda kaimiņi. Daļa autobusu neizbrauca reisos vairākas dienas. Iedzīvotājiem arī problēmas sazvanīt dispečeri. Diemžēl ar līdzīgu situāciju saskaras arī iedzīvotāji Aizkraukles novadā. Kā norāda pašvaldībā, trešdien netika izpildīti 38 reisi. Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dainis Vingris: “Cilvēki ļoti neizpratnē, sašutuši, zvana pašvaldībai, pārmet, dusmojas. Nesaprot. Vārdu sakot - pilns komplekts negāciju.”

Gan Ogres, gan Aizkraukles pašvaldībā ReTV norāda - šobrīd esam ķīlnieku lomā, jo iedzīvotāji ar negācijām vēršas pie vietvaras, lai gan informācija arī viņiem ir tikai par atceltajiem reisiem. Kā liecina Liepājas autobusu parka mājaslapā publiskotā informācija, uzņēmums vēlas kļūt par līderi pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniegšanā. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Leonīds Krongorns atzīst, ka - tagad varot vien atvainoties iedzīvotājiem. “Mums nepaveicās ar rekrutēšanu specifisku apstākļu dēļ Ogres un Aizkraukles novados. Un mums liels saslimušo cilvēku skaits. Vietējie šoferi viena daļa ir pievienojušies, viena daļa ir palikuši lojāli vecajam darba devējam.”

Autotransporta direkcijā norāda, ka situācija uzlabojas, bet, kā lemts šodien sēdē - ja problēmas ar reisiem netiks atrisinātas, līgumu lauzīs. Autotransporta direkcijas pārstāvis Viktors Zaķis: “Iepriekšējās dienās tie neizpildītie reisi bija 50, 60, 70, šodien - 14. Jūs pēc skaitļiem redzat, ka situācijas uzlabojums vērojas. Tomēr nedēļas laikā šie trūkumi jānovērš Liepājas autobusu parkam, ja šajā laikā tas netiks izdarīts, Autotransporta direkcijai būs jārosina līguma laušana.”

Situācija ir kritiska. Ir jārod gan risinājums, gan arī jāsaprot, kurš vainojams krīzē. Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas prezidents Ivo Ošenieks norāda: “Šeit ir jāprasa no kāda atbildība par to, ka netiek reaģēts uzreiz. Ko nozīmē - mēs sazināmies, mēs runājam, mēs diskutējam? Atvainojiet, cilvēki netiek tur, kur viņiem jātiek. Uz darbu, uz veselības aprūpes iestādēm!”

Arī Latvijas Pašvaldību savienībā atzīst, ka jau ilgstoši sarunās ar Satiksmes ministriju uzstāts u nepieciešamību mainīt nolikumu, kā tiek izraudzīti reģionālie pārvadātāji. AS "Nordeka" ar 1. jūliju nespēj pildīt līgumu Vidzemē, un pārvadājumus turpina veikt līdzšinējais pakalpojuma sniedzējs.  

Pasažieru pārvadātāju asociācija aicina autotransporta direkciju šobrīd apturēt iepirkuma procedūru septiņās lotēs un laust līgumus ar firmu “Nordeka” un “Liepājas autobusu parks”. 


#SIF_NVZ2022