Vārnas un krauķi rada nekārtību Līvānu kapsētā

Līvānieši sūdzas par vārnu un krauķu radītu nekārtību pilsētas kapsētā. Putni nodara postījumus un traucē ar skaļu troksni. Ornitoloģijas biedrībā uzsver, ka vasaras periodā neko nevarot darīt, lai mēģinātu putnus no kapsētas padzīt, jāgaida ziema.

Brīdī, kad ierodamies Līvānu pilsētas kapos, neredzam ne krauķus, ne vārnas, bet par to, ka šie lidoņi ir tuvumā, liecina ķērkšana. “Izņem visas puķes, izrauj no vāzēm ārā, vārdu sakot, iznēsā visas sveces, svečturus, visu iznēsā. Visu. Te nav iespējams neko nelikt, pat nedrīkst ziedus salikt. Vakarā salikšu, rīt kapu svētki, visi ir izrauti. Bet tas nav tikai kapsētā, tas ir arī pāri upei pie dzīvojamām mājām,” stāsta Edīte, līvāniete.

Līvānu novada pašvaldība, reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām, konsultējās ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību, kas uzsver – spriežot pēc apraksta, lielākie miera traucētāji ir krauķi, jo tieši tie parasti veido kolonijas, lai gan nav izslēgts, ka teritorijā uzdarbojas arī vārnas. Putnu skaita pieaugumu, visticamāk, nodrošina piemērotas barošanās vietas tuvākajā apkārtnē. Tie ir gan kapsētas atkritumu konteineri, kuros iedzīvotāji nereti met arī sadzīves atkritumus, gan konteineri pie netālu esošajām dzīvojamām mājām. Lai ar putniem cīnītos, vasaras periodā gan neko nevarot iesākt, skaidro Ornitoloģijas biedrībā.“Viņus nevar traucēt ligzdošanas laikā. Vienīgais, ko var mēģināt darīt, rudenī varētu sarunāt ar ugunsdzēsējiem, ka noposta ligzdas ar ūdens strūklu. Nākamajā pavasarī, kad krauķi atgriežas, viņi ir jātraucē, lai viņi nesāk ligzdot,” pauž Jānis Priednieks, ornitologs, Latvijas Ornitoloģijas biedrības padomes loceklis.

Traucēšana ligzdot gan arī nozīmē intensīvu troksni, tādēļ pašvaldībai, izvēloties šo metodi, būtu jāveic liels skaidrošanas darbs ar iedzīvotājiem. Toties šāds paņēmiens varētu piespiest putnus meklēt jaunu dzīvesvietu. Lai gan no līvāniešiem ir izskanējuši aicinājumi putnus likvidēt, vietvarā uzsver, ka to nedrīkst. “Pašvaldība nevar viņus – vardarbīgā veidā cīnīties ar viņiem. To nepieļauj likumdošana, un sodi ir ļoti bargi. Vienīgais attiecībā uz krauķiem – mēģināsim jaukt viņu ligzdas un aizbiedēt viņus. Varbūt pārcelsies pāri Daugavai,” saka Uldis Skreivers, Līvānu novada domes izpilddirektors.

Iedzīvotāji tiek aicināti nemest sadzīves atkritumus kapu atkritumiem paredzētajos konteineros, kā arī nemēslot blakus konteineriem – tas varbūt samazinās putnu barošanās iespējas konkrētajā teritorijā. Vienlaikus vietvarā plāno konsultēties ar citām Latvijas pašvaldībām, kurām ir līdzīgas problēmas.


Foto: Freepik