Vecāka par Ogri. Meklē idejas unikālas ēkas attīstībai

Sludinot metu konkursu, Ogres novads meklēs idejas vietējā arhitektūras pieminekļa, bijušās Ogres sanatorijas ēkas attīstībai. Celtne ir vecāka par Ogres pilsētu un teju 90 gadus kalpojusi kā rehabilitācijas centrs. Un tā ir viena no trīs vietām Latvijā, kur skatāmi ievērojamā grafiķa un gleznotāja Anša Cīruļa sienu gleznojumi, kas šajā vietā radīti īpaši bērniem.  

Ogres sanatorijas ēka, kas atrodas dabas parka “Ogres Zilie kalni” teritorijā, celta pirms 95 gadiem. Pēc toreizējās Rīgas slimo kases rosinājuma kā vieta, kur spēkus atgūt Pirmā pasaules kara laika novārgušajiem trucīgo ģimeņu bērniem. Ēka savu sākotnējo funkciju kā rehabilitācijas centrs saglabāja praktiski visu laiku līdz pat 2014. gadam, kad darbu tajā pārtrauca bērnu slimnīcas rehabilitācijas nodaļa. Ogres Vēstures un mākslas muzeja speciāliste Jana Iesalniece: “Tā ir laimīgā loze, ka šo sanatoriju jeb atpūtas namu bērniem, toreiz ar nosaukumu “Mālkalne”, projektēja ļoti slavenais arhitekts Konstantīns Pēkšēns, kas Rīgā projektēja jūgendstila namus. Viņš jau tobrīd bija tiešām pazīstams, jo jūgendstils Rīgā uzplauka gadsimtu mijā.”

Unikālu šo ēku padara arī fakts, ka tās lielajā zālē skatāmi mākslinieka Anša Cīruļa sienu gleznojumi, kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Arī ēkai piešķirts vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa stauss. 2015. gadā to no Veselības ministrijas pārņēma Ogres novada pašvaldība, kas, piesasitot Eiropas fondu līdzekļus, atjaunojusi ēkas lielo zāli un sienas gleznojumus, bet tagad sludina metu konkursu tālākai ēkas un teritorijas attīstībai. “Mēs redzam to, ka sanatorija “Ogre” un tās piegulošā teritorija attīstās par vietu, kurā ir iespējami ne tikai kultūras pasākumi, bet arī cita veida rekreācijas pasākumi: gan atpūtai, gan sporta, varbūt inventāru nomai, varbūt kādiem labsajūtas radīšanai, gan iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem,” stāsta Ogres novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Aija Romanovska.

Šobrīd atjaunotajā zālē norisinās kultūras pasākumi. Pašvaldībā saredz, ka līdz ar teritorijas attīstību tiktu risināta arī jau gadiem pilsētā pastāvoša problēma – viesnīcu trūkums. Ogres novada Tūrisma informācijas centra pārstāve Baiba Zača: “Mēs diezgan bieži Tūrisma informācijas centrā saņemam jautājumus, kur palikt Ogrē, un tā tiešām ir problēma, jo Ogrē ir tikai daži viesu nami ar nelielu numuriņu skaitu. Ir, piemēram, kāds lielāks pasākums, kad cilvēki grib palikt, bet šeit nav iespēju. Tuvākā naktsmītne ir kādu piecu kilometru attālumā no pilsētas. Ja cilvēks atbrauc ar sabiedrisko transportu, tad nav iespējams tikt līdz tai naktsmītnei.”

Kā skaidro pašvaldībā, šobrīd norit metu konkusra nolikuma izstrāde, tuvākaja laikā tiks sludināts atklāts konkurss. Pašvaldība ar noteikusi naudas balvu fondu pirmo trīs vietu ieguvējiem. Pirmajai vietai 3000 eiro un iespēju tikt aicinātam uz sarunu procedūru par būvprojekta izstrādi. Pēc konkursa noslēguma plānots strādāt pie finansējuma piesaistes, tostarp uzrunājot potenciālos investorus.