Vecākus aicina pārrunāt ar bērniem jautājumus par drošību uz ceļa

Ik gadu vasaras beigās Valsts policija aktualizē jautājumus par bērnu drošību uz ceļa. Sākoties skolai, ielās ir daudz intensīvāka satiksme un arī daudz lielāka skolēnu pārvietošanās, tādēļ vecāki aicināti pārrunāt ar saviem bērniem ceļu satiksmes noteikumus, lai ceļš uz skolu un atpakaļ uz mājām būtu drošs.

 Nervus kutinošu situāciju piedzīvoja kāds autovadītājs Jēkabpilī. Riteņbraucējs uz ielas izbrauca tik pēkšņi, ka šoferis knapi paspēja nobremzēt. Jāpiebilst, ka notikuma vieta nav gājēju pāreja, bet šāda pārgalvīga parādīšanās uz brauktuves nav atļauta arī uz gājēju pārejām. Ielās sastaptajiem jauniešiem vaicājām, vai viņi zina, kā pareizi šķērsot ielu vietā, kur nav pārejas. “Pagaidīt, kamēr nebūs mašīnas, tad šķērsot. Te ir slikti šķērsot, jo te nav zebras, daudzas mašīnas vienkārši neapstājas. Diezgan slikti tas ir,” saka Sņežana un Elvīra, gājējas.

 “Es gaidītu, kamēr visas mašīnas aizbrauc, Skatos pa labi, pa kreisi, vai nav, tad eju. Dažreiz riteni stumpju pāri ielai pie rokas, bet dažreiz, ja nav nekādu mašīnu, vienkārši aizbraucu pāri,” stāsta Markuss, riteņbraucējs.

Lai gan ir apzinīgi jaunieši, ir arī tādi, kuri neievēro ceļu satiksmes noteikumus, tostarp to, ka pirms brauktuves šķērsošanas - arī uz gājēju pārejām -, ir jānovērtē attālums līdz transportlīdzekļiem, kas tuvojas, jānovērtē to braukšanas ātrums un jāpārliecinās par drošību. “Man stāžs ir 60 gadi kā braucu, profesionāls šoferis biju, ļoti bieži ir, sevišķi jaunatne iet, nepaskatoties uzreiz lec virsū. Ir policija brīdinājusi, ka visvairāk notriekti cilvēki uz gājēju pārejām. Vienalga jāuzmanās, varbūt šoferim slikti ar sirdi palicis, varbūt kādi tehniskie bojājumi būt. Iet un lec virsū neskatoties. Ļoti bieži tādi gadījumi notiek,” uzsver Imants, autovadītājs.

Vecāki aicināti ar saviem bērniem pārrunāt ceļu satiksmes noteikumus un drošību uz ceļa. Sevišķi svarīgi tas ir tagad, pirms jaunā mācību gada sākuma, kad satiksmes plūsma pilsētās kļūst intensīvāka, uz ielām ir daudz vairāk bērnu un jauniešu. “Gribētos atgādināt bērnu vecākiem vairāk, ņemot vērā, ka daudzi bērni sāks iet 1.klasē. Šie bērni noteikumus tik labi nezina, pirmo laiku, pirmo pusgadu bērnus vest uz skolu pašiem vecākiem, arī sagaidīt viņus no skolas, kopā doties ar kājām uz mājām, lai viņi to ceļu iepazīst, saprot, kur drīkst šķērsot, kā šķērsot, respektīvi - pārrunājot noteikumus. Protams, pašiem bērniem, kas jau pieraduši piedalīties satiksmē, ievērot, nešķērsot ceļu neatļautās vietās, šķērsot ceļu, kur ir gājēju pārejas. Protams, pārliecinoties, vai šie transportlīdzekļi viņus palaidīs, vai nepalaidīs, un atļautās vietās, kur tas iespējams, šķērsot brauktuvi, bet pārliecināties, ka viņi netraucēs tiem transportlīdzekļiem, kas tur brauc,” saka Kārlis Kundrāts, Valsts policijas Satiksmes uzraudzības rotas inspektors.

Tāpat likumsargi aicina arī pašus autovadītājus vēl vairāk uzmanīties un braukt nedaudz lēnāk, sevišķi izglītības iestāžu un autobusu pieturvietu tuvumā.


Foto: Freepik