Vēdiskā māksla palīdz satikties ar dvēseli

Pirms četriem gadiem no Skandināvijas uz Latviju atceļoja jauns mākslas veids – vēdiskā māksla. Par to, kas tas īsti ir, informācija atrodama ļoti maz, tāpēc vēdisko mākslu var iepazīt vien nodarbībās. Šobrīd tāda iespēja ir vēdiskās mākslas nometnes dalībniekiem Talsu novada Ģipkā. Tur darbi tiek krāsoti, ņurcīti, berzti un pat peldināti.

Lietus pakšķi, kas mijas ar mūziku, un krāsu pasaule ir pirmais, kas pārņem, ierodoties vēdiskajā nometnē. Nākamais ir pārsteigums, cik neparasti mākslinieki strādā ar darbiem – tie pat tiek nesti peldināt uz jūru vai berzti ar smiltīm. Ingus Gustavsons atzīst, ka viņu uzrunā tieši tas, ka vēdiskā māksla nav akadēmiska. “Tu vienkārši nezini, kas tev iznāks ārā no tās bildes. Tu vienkārši ļaujies kaut kādām savām emocijām, sāpēm, priekam… Un tad tev parādās, nezinu, koks, eņģelis, puķe… Un tu vienkārši ņem un izzīmē,” saka Ingus Gustavsons, vēdiskais mākslinieks.

Lai gan lietus traucē gleznot tik daudz, cik gribētos, dalībniece Sandra Daneberga Eriksone atzīst, ka tas tomēr ir tik īpaši, ka dabas stihijas spēj savienoties ar mākslu. Un lietainās pauzes ļauj baudīt dvēseliskas sarunas. Vēdiskā māksla ir dziedinošs darbs ar emocijām. “Satikties ar savu dvēseli patiesībā. Un mēs esam tik tālu no tās aizgājuši, bet tajā brīdī, kad mēs zīmējam, tad jau viņa sāk ar mums runāt. Un tad ir grūti bieži. Tad arī nāk tie sirdsapziņas pārmetumi, nāk tās bailes.”

Vēdiskai mākslai ir 17 principi, kas netiek nekur publicēti – tos katrs patur tikai savai zināšanai. Nometnes laikā darbus pabeigt nemaz nevar, jo intīmā saruna ar sevi prasa laiku. Darbs ir gatavs, kad ir sirdsmiers. Ja iekšā vēl emocijas urda, tas nozīmē, ka pie darba vēl jāstrādā.

Šodien nometnē ir pieci dalībnieki, katram rokraksts pavisam cits. Kāds aktīvi emocijas izliek krāsās, kāds meklē tēlus, kas pamazām parādās pēc vairāku krāsu kārtām. Piemēram, vēdiskās mākslas pasniedzējai bijis eņģeļu periods. “Man viņi vienkārši nāca, es viņus krāsoju ciet. Un viņi vienalga nāca ārā, es tur nevarēju neko izdarīt. Un ir vienkārši jāpieņem, ka, tātad, ar tevi grib runāt eņģelis šajā brīdī,” pauž Sandra Daneberga Eriksone, vēdiskās mākslas skolotāja.

Pirmo reizi Latvijā izveidota arī vēdiskās mākslas izstāde. Tā šonedēļ apskatāma Rojas brīvdabas estrādē, tajā redzami ne tikai šīs nometnes dalībnieku, bet arī citu vēdisko mākslinieku darbi.