Veģetārs uzturs skolās ir piemērots

Ikšķiles Brīvās skolas audzēkņi stāsta, ka skolā ēdiens esot garšīgs. Skola ir vecāku dibināta un jau kopš tās izveidošanas skolēniem tiek pasniegts veģetārs ēdiens. Administratīvā apgabaltiesa atcēlusi Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu par gaļas un zivju produktu obligātu iekļaušanu Ikšķiles Brīvās skolas ēdienkartē, kā arī atļāvusi prasību par veģetāra uztura atļaušanu Latvijas mācību iestādēs. Lēmums vairs nav pārsūdzams. 

Kristīne Liberta, Ikšķiles Brīvās skolas vadītāja, stāsta, ka jautājums ticis aktualizēts, jo tas esot svarīgi lielai sabiedrības daļai. Viņa bija priecīga, ka to uzņēmīgā veidā varēja risināt.

Pārtikas un veterinārais dienests pirms četriem gadiem konstatēja skolas ēdienkartes neatbilstību Ministru kabineta noteikumu prasībām. Tika uzlikts sods, kā rezultātā skola vērsās tiesā. Juriste un vecāku pārstāve Kristīne Mežale uzsver, ka tas kaut kādā veidā ierobežo cilvēktiesības. “Veģetārisms ir cilvēktiesības. Viena no cilvēktiesībām - izvēlēties sev uzturu. Un tas ir nostiprināts tiesu praksē,” viņa bilst.

Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācija, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedra sniedza tiesvedības procesā atzinumu, ka veģetārs uzturs ir piemērots izglītības iestādēm. Jāpiebilst, Veselības ministrija atzina, ka pilnvērtīgs un pārdomāts veģetārs uzturs sniedz organismam nepieciešamo enerģiju un uzturvielas.

Iksķiles Brīvajā skolā mācās vairāk nekā 100 skolēnu un ne visas skolēnu ģimenes ikdienā piekopj veģetārismu. Prakses ir dažādas – ir ģimenes, kuras mājās ēd gaļu, taču ir arī veģetārieši.

Ikšķiles Brīvās skolas vadītāja Kristīne Liberta norāda, ka nākamais solis ir iedrošināt arī citas Latvijas skolas vismaz vienu dienu nedēļā skolā piedāvāt veselīgas veģetāras maltītes.