Veido grupu mājas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem

Līdz 2023. gadam visā Latvijā paredzēts atvērt teju 50 jaunas grupu mājas klientiem ar garīga rakstura traucējumiem. Nupat viena no tām izveidota arī Rēzeknes pilsētā. Labklājības ministrijā uzsver, ka šāda veida pakalpojums, kad klients no slēgta tipa institūcijas nonāk brīvākā vidē un mācās rūpēties par sevi pats, ir ļoti pieprasīts. Turpmāk deinstitucionalizācijas projekta gaitā iecerēts grupu mājokļos izmitināt arī cilvēkus ar smagiem attīstības traucējumiem.

Beidzot mums ir māju sajūta un iespēja kļūt patstāvīgākiem – tā Rēzeknē grupu dzīvokļu atklāšanas pasākumā uzsvēra daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra klienti un viņu vecāki. Atjaunojot kādreizējā bērnudārza telpas pilsētā tagad 16 cilvēkiem ar garīgiem un funkcionāliem traucējumiem būs katram sava atsevišķa istaba ar sanitāro mezglu, kā arī koplietošanas virtuve un atpūtas telpa. Pirmie četri klienti šeit dzīvo un mājasdarbus apgūst jau nedēļu. Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra Rēzeknē vadītāja Gunta Petrova: “Viņam ir jāmācās izmantot sabiedrisko transportu. Viņš sāk dzīvot patstāvīgi un sāk plānot savu dzīvi. Mēs redzam arī to, ka ir pagājusi nedēļa, kā mums dzīvo šeit pirmie klienti, ka viņiem parādās jaunas prasmes. Atšķiras, kāds ir mājās, bet šeit jūtas drošāks.”

Kāds daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra Rēzeknē iedzīvotājs stāsta: “Tā ir ļoti vērtīga dāvana. Ļoti vērtīga! Esmu ļoti priecīgs! Skapji, labierīcības, duša, sava istaba ar mēbelēm un gultu. Tā ir patstāvība. Mēs mācāmies paši gatavot ēst un darīt daudz ko citu, ejam uz veikalu, mums ir palīgi! Ja kaut kas nesanāk, tad vienmēr varam pie viņiem vērsties.”

Pērn visā Latvijā darbojās 21 grupu māja, kopumā nodrošinot pakalpojumu 299 klientiem. Iecerēts, ka līdz nākamajam gadam būs izveidotas teju 50 šādi mājokļi vairāk nekā 600 klientiem. Pakalpojumu jo īpaši novērtē tieši ģimeņu vidū, kur vecākiem jau sāk izsīkt spēki. Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta vecākā eksperte Elvīra Kursīte: “Viņi noteikti ir norūpējušies par sava bērna tālāko likteni, tāpēc tieši šī personu grupa ir ārkārtīgi ieinteresēta par to, lai viņu bērns būtu aprūpēts, drošībā. Šie pakalpojumi tiešām ir pieprasīti. Diemžēl šobrīd tā arī ir, ka vienkārši nav šīs infrastruktūras, cilvēkus nav, kur izvietot.”

Deinstitucionalizācijas projekta gaitā veiktas arī aptaujas un grupu māju pakalpojuma novērtējums. Tur secināts, ka ir ļoti jāizvērtē katra klienta raksturu un spējas pielāgoties dzīves apstākļiem ārpus sociālas aprūpes institūcijām, kā arī lielākais izaicinājums turpmāk būs grupu dzīvokļu nodrošināšana personām ar smagiem attīstības traucējumiem. Labklājības ministrijas pārstāve Sigita Rozentāle: “Rīga īsteno pilotprojektu, kurā veido infrastruktūru tieši tādai grupu mājai, kurā visi klienti būs cilvēki ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem. Tāpat mēs arī esam identificējuši šāda veida nepieciešamību pēc pakalpojuma izveidošanas arī citās Latvijas pašvaldībās.”

Rēzeknē netālu no grupu mājas ir izveidots arī atsevišķs dzīvoklis ģimenei. Tāpat deinstitucionalizācijas projekta gaitā jāpabeidz bērniem ar funkcionāliem traucējumiem piemērota baseina būvdarbus un ir arī vairāki plāni par apkārtējās teritorijas labiekārtošanu.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni un līdziesaisti cilvēku ar garīga un funkcionāla rakstura traucējumiem integrēšanā, šogad Latvijas valstspilsētās īstenota informatīvā kampaņa “Cilvēks, nevis diagnoze”, paredzēts. ka turpmāk tā notiks arī reģionos.


#SIF_NVZ2022