Veidos jaunu likumu Latvijas-Baltkrievijas robežas žoga būvēšanai; piesaistīs Valsts nekustamos īpašumus

Latvijas-Baltkrievijas robežas īstā žoga būvi pārraudzīs VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) - ar tādu piedāvājumu uz valdību ies iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP), kura intervijā ReTV Ziņām saka, ka aģentūra būs tiesīga par tirgus cenām pieaicināt arī profesionālus būvprojekta vadītājus. Un, izrādās, pašreiz spēkā esošais likums par īstā žoga būvniecību, iespējams, nav vairs juridiski spēkā, būs jāveido jauns, atzīst ministre.

Šobrīd uz robežas būvē pagaidu žogu; tagad uzlikti 12 no 37 kilometriem.

Toms Širovs, SIA “Aimasa” pārstāvis: “Būvniecības process līdz šim ir bijis pietiekoši komplicēts. Tai skaitā - sagatavošanās darbi, stabu un dzeloņdrāšu uzstādīšanas darbi. Būvdarbi tiek veikti grūti pieejamās vietās: mitrās, purvainās, stipri apaugušās, ar mainīgu zemes reljefu.”

Par pagaidu žoga būvniecību ar visādām peripetijām un neskaidrībām tagad ir tikts galā. Jādomā par īstā žoga būvniecību. Iekšlietu ministre Marija Golubeva intervijā ReTV Ziņām atzīst – jāpiesaista valsts kapitālsabiedrība

“Ir pilnīgi skaidrs, ka bez īpašiem risinājumiem, bez īpaša likuma un arī bez valsts kapitālsabiedrības iesaistes mēs paātrināt šo izbūves grafiku, ko lēma Ministru kabinets augustā, diemžēl nevarēsim. Vienīgais veids, kā to varēs paātrināt, iet uz speciālu likumu un arī iet uz risinājumu, iesaistot valsts kapitālsabiedrību. Manuprāt, tiem jābūt VNĪ , kam ir liela kapacitāte būvprojektu īstenošanā, lai varētu tomēr netērēt tik daudz laika gan būvekspertīzei, gan uz būvniecību, kas attiecas uz iepirkumiem. Tikai tad varam virzīties uz priekšu ātrāk.”

Pēc ministres ieceres, VNĪ varētu piesaistīt augstāka līmeņa ekspertus būvuzraudzībā, piedāvājot viņiem labāku algu

“Atšķirībā no valsts pārvaldes iestādēs, kāda ir Nodrošinājumu valsts aģentūra, kapitālsabiedrība var atļauties algot būvprojektu vadītājus, kas ir profesionāļi savā jomā par tirgus atalgojumu. Tirgus līmeņa atalgojums nav iespējams valsts pārvaldes iestādēs. Ar tiem četriem projektu vadītājiem, kas nodrošina valsts nodrošinājumu aģentūrā būvniecības projektus, jau tiek īstenoti 25 projekti, robeža ir 26. Atrast jaunus vai piesaistīt vairāk projektu vadītājus ar to atalgojumu, kas ir pārvaldē, praktiski nav iespējams. Kapitālsabiedrība var diezgan brīvi piesaistīt ekspertīzi, vadītājus par tirgus cenu un iepirkt tikai apakšuzņēmumu pakalpojumus,” ReTV Ziņām saka ministre.

Tātad - potenciāli varētu mainīties arī cena šim projektam. Šobrīd valdībā akceptētais projekts paredz 30 miljonus eiro, žogam jābūt uzbūvētam līdz 2023.gada beigām. Ministre neuzskata, ka tas padarīs dārgāku žoga būvi. Vēl arī nav skaidri definēts – tiks vai netiks sludināts konkurss tām būvkompānijām, kuras īstenos projektu realitātē.

M. Golubeva: “Kaut kāda veida konkurencei protams jābūt, bet, kādu tieši procedūru piemēros, tas ir atsevišķs jautājums, ko atrunās likumā, kas jau tagad tiek saskaņots ar citām ministrijām. Droši vien būs kādas korekcijas pēc saskaņošanas procesa. Kad ies uz Ministru kabinetu, varēs runāt detalizētāk.”

Ministre ReTV Ziņām pauž, ka būvniecības procesā labais tonis būtu, ja netiktu iesaistītas tās kompānijas, kuras iesaistītas tā dēvētajā būvniecības karteļa skandālā.

Plašāk skatieties ziņās 19.00 un 21.00.