Vēja brāzmās no baznīcas jumta nokrīt krusta šķērskoks

Limbažu Svētā Jāņa baznīca 300 gadu laikā piedzīvojusi daudz pārmaiņu - cietusi ugunsgrēkos, vairākkārt tikusi atjaunota un remontēta. Šomēnes pārmaiņas skāra arī baznīcas jumta krustu, proti - krusta šķērskoka stiprinājums neizturēja stirpās vēja brāzmas un 8.aprīlī tika atrasts iedūries zemē baznīcas pagalmā.

Limbažu evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Dzintars Ailts stāsta, ka krustam atlūzusi horizontālā daļa. “Tā ir ar skrūvi sastiprināta vai ar kniedi, grūti pateikt. Un tā bija nokritusi zemē,” tiek stāstīts un turpināts, “nav ļaunuma bez labuma. Nokrita. Tas ir slikti, bet labums bija tāds, ka bija arī plānots šo te krustu restaurēt.”

“Pagājušajā gadā bija atbraukuši, lūdzām alpīnistus apsekot torni, tad puiši arī uzprasījās pie viena šo te krustu apskatīt. Tad teica, ka tā nost to nost nevar dabūt, ka tā restaurācija ir jāveic uz jumta. Tad šogad, tagad, pirms pāris nedēļām secinājām, ka šī te horizontālā daļa ir pati nonākusi pie mums,” saka Dzintars Ailts.

Kā stāsta draudzes priekšnieks - krusta šķērskokam jau izsenis ir trūcis viens gals, tāpēc, izmantojot izdevību, ka šķērskoks pats nokritis zemē, tas nogādāts kalēja Kaspara Auzas rokās, lai to restaurētu.

Kaspars Auza stāsta - krusta vecums nav zināms, taču uz jumta tas redzams jau sākotnējos baznīcas zīmējumos un fotogrāfijās. Saņemot šo kalumu savā darbnīcā, meistaram uzreiz radusies vēlme uzzināt, kas tad ir bijuši krusta kalēji, tomēr šāda informācija saglabājusies nav.

Krusta šķērskoku plānots atpakaļ piestiprināt šā gada vasarā, kad alpīnisti veiks baznīcas torņa un gaiļa restaurāciju. 


Foto: visitlimbazi.lv