Vēja ģeneratori jūrā var izmainīt Kurzemes piekrasti

Latvija un Igaunija, parakstot sadarbības memorandu, ir vienojušās, ka tuvāko gadu laikā sāks būvēt vēja ģeneratorus Baltijas jūrā. Tie atradīsies teritorijā starp Sāremā salu un Kurzemes piekrasti, kur esot labākie apstākļi vēja parku attīstīšanai. Vēja ģeneratoru parks ar nosaukumu “ELWIND” tiek realizēts steidzamā kārtā, lai Baltijas valstis astoņu gadu laikā no elektroenerģijas patērētājiem kļūtu par eklektroenerģijas ražotājiem. Vai parks neizmainīs Kurzemes piekrasti?

Māris Dadzis Jūrkalnē dzīvo 59 gadus, bet šobrīd viņš ir nobažījies, ka Latvijas valsts zaļais kurss var izmainīt visu savdabīgo Kurzemes piekrasti no Liepājas līdz pat Užavai. Tas saistīts ar aizejošā Ministru kabineta rīcību steidzamā kārtā piekrītot valsts nacionālajos ūdeņos būvēt milzīgu vēja ģeneratoru parku, kas atradīsies tieši iepretim Māra Dadža mājām tūristu tik iecienītajā stāvkrastā “Uztraucamies, vai vēja parki nesabojās ainavu. Jūrkalnes gadījumā – vai šie vēja parki jūrā neietekmēs krasta noskalošanu? Krasta erozija ir ļoti aktuāla tēma.”

Pasaules ziņu kanāls “CNN”, apkopojot sarakstu ar 20 skaistākajām vietām Eiropā, sarakstā iekļāvis arī Jūrkalni, stāsta vietējā “Zaķu kroga” saimniece Evija, kas, aizejot no Rīgas, par dzīvesvietu izvēlējusies industrijas neskarto Kurzemes piekrasti. “Pirms 15 gadiem ar visu savu četru bērnu ģimeni pārcēlāmies uz šejieni. Sākumā vienkārši kā atpūtnieki, bet tad sapratām, ka šī ir īstā vieta, mēs varētu te arī strādāt,” saka Evija Andžāne-Kalniņa, uzņēmēja no Jūrkalnes.

“ELWIND” ir divu valstu projekts, kas stiprinās Latvijas un Igaunijas enerģētisko neatkarību un dos papildus elektroenerģiju pat līdz 1000 megavatiem. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra ir galvenais projekta koordinators, kas apstiprina, ka šobrīd par piemērotām teritorijām Latvijas-Igaunijas jūras vēja ģeneratoru parkam atzīti atkrastes ūdeņi piecās vietās. Viens iepretim Ainažiem un četri posmā no Pāvilostas līdz Užavai. “Īstenojot projektu, ceram, ka Latvijas pusē varētu saražot līdz 20% no visas Latvijā saražotās elektroenerģijas. Atcerēsimies, ka šis ir tikai viens no pieciem laukumiem. Tā kā Latvijai ir milzīgs potenciāls, salīdzinot ar citām Baltijas valstīm,” saka Jānis Ločmelis, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvis.

Igaunijas pusē vēja parks atradīsies Sāremā salas piekrastē, arī Latvija jau var sākt darbu pie ietekmes uz vidi novērtējuma Kurzemes piekrastes teritorijās apmēram 20 kilometru no krasta. Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parka projekts ar nosaukumu “Elwind” ir iekļauts Latvijas Nacionālajā enerģetikas un klimata plānā. Tas jāuzbūvē līdz 2030. gadam. 


#SIF_NVZ2022