Vējš mājām norauj jumtus; bažas par šodienas vētru nezūd

Jelgavas novada Jaunpēterniekos astoņu dzīvokļu iemītnieki jau kopš pagājušās nedēļas nogales, kad vējš daļēji viņu mājai norāva jumtu, spiesti mitināties pašvaldības ierādītajā viesnīcā. Būvinspektori ēku esot apsekojuši, pašvaldība sola, ka pēc defektu novēršanas iedzīvotāji tajā varēšot atgriezties. Vien bažas mācot, vai šodienas vētra ēkai nenodarīs vēl lielākus postījumus.

Jelgavas novada Jaunpēterniekos pie mājas, kam nedēļas nogalē spēcīgais vējš norāva daļu jumta, šorīt rosās strādnieki. Jumta paliekas tiek šķirotas un krautas kaudzēs. Iedzīvotājiem ēkā uzturēties aizliegts, tāpēc tie trīs naktis pavadījuši Ozolnieku Sporta centra viesnīcā, varēšot tur palikt, cik ilgi būs nepieciešams. “Jā, bet šobrīd ir tāda drošības sajūta, jo pateica, ka mājās varēsim atgriezties. Līdz ar to zinām, ka mājas ir, būs, kur atgriezties. Ir bail. Mūs vakar arī brīdināja, ka ļoti iespējams, ka arī mūsu puse aizies pa gaisu,” saka Kristīne, “Egļu” mājas iemītniece,

 Noraizējušies ir arī kaimiņu mājas iedzīvotāji, kuri bažījās, vai šodien prognozētā vēl spēcīgākā vētra atlūzas kopā ar atlikušo jumta daļu neienesīs viņu logos. Un bažas nav bez pamata. Jau piektdien spēcīgā viesuļa nestas atlūzas no “Egļu” mājas jumta sasniegušas arī kaimiņus. “Kā būs, tā būs. Mēs jau neko nevaram izdarīt. Mums jau ir paneļu jumts, vienīgi - te tāda Ilze dzīvo, maza starpiņa, būtu tas logs izsists [ar atlūzām], palikt bez loga ziemas laikā diez kas nav,” saka Ivars, “Viršu” mājas iedzīvotājs.

Kā skaidro pašvaldībā, vēja nopostītajā jumta daļā esot uzklāts brezents, bet kaut ko nostiprināt šobrīd neesot iespējams. Jelgavas novada Plānošanas un attīstības departamenta vadītājs, Ozolnieku pagasta pārvaldes vadītāja p.i. Andulis Židkovs saka: “Cik es zinu, tad palikuši jumta daļa ir tāda, kas pirms gadiem pieciem jau tika stiprināta. Es toreiz vēl nestrādāju pašvaldībā, bet tur esot bijušas līdzīgas problēmas. Atrauts kāds stūris, vēja pacilāts, kas tagad ir ar atsaitēm piesiets. Iespējams arī tāpēc tā otra daļa ir palikusi, varbūt paliks uz vietas arī šajā reizē, bet to mēs vēl redzēsim.”

Labā ziņa - vismaz pagaidām - esot tā, ka ēku jau piektdien apsekojuši eksperti un būvinspektori, iedzīvotāji varēšot ēkā atgriezties. “Mājas konstrukcijas jau pēc būtības nav skartas, līdz ar to, novēršot bīstamību, tur varēs atgriezties, bet, protams, skatāmies šobrīd kopā ar būvniecības ekspertiem, kādā veidā jumts būtu atjaunojams. Tas nebūs lēts prieks. Tur faktiski viss jumts ir jāatjauno,” saka Andulis Židkovs.

Jumta nomaiņa tiek lēsta vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā, bet pašvaldībai pieder tikai trīs dzīvokļi no astoņiem. Pagaidām iedzīvotāji par to gan vēl nedomājot, jo cerot, ka pašvaldība māju sakārtos, tā teikt, uz kredīta.