Vēlēšanas izgaismo politisko virtuvi Rēzeknes pilsētā un novadā

Rēzeknes novada vēlēšanas iezīmēja politisko ainu, kas patiesībā parāda visas valsts politisko gaisotni šobrīd. Strīdi, runas par melnajām kampaņām, publiski savstarpēji aizvainojumi un konkurence starp novadu un pilsētu. Vēl interesantas šīs vēlēšanas Rēzeknes novadā ir ar to, ka viena no uzvarētājām - partija “Saskaņa” - atstāta opozīcijā.

Neskaitot “Saskaņas” atstāšanu opozīcijā, vienīgais, par ko vēl sadarbības partneri vakar vienojās - domes priekšsēdētāja amatam virzīt ilggadējo Rēzeknes novada vadītāju Monvīdu Švarcu. Kas interesanti - vēl iepriekšējā domes sasaukumā viņa vietniece bija “Saskaņas” pārstāve. “Priekšvēlēšanās mēs redzējām, ka pēkšņi kāds “Saskaņā” uzskata, ka domi vadīja tikai Švarca saraksts un Švarcs personīgi. Pēkšņi iedzīvotājiem mēģināja pasniegt, ka, nē. Tiek saukti fakti, kas neatbilst patiesībai, pausti izdomājumi, meli,” pauž Monvīds Švarcs, Rēzeknes novada domē ievēlētais deputāts.

Šis “Saskaņas” rupors esot priekšvēlēšanu aģitācijas laikā Rēzeknes novadā izplatītā partijas avīze. Tajā paustie fakti Rēzeknes novadu viennozīmīgi iezīmē kā visai drūmu vietu, kur dzīvot, netieši norādot, piemēram, ka, pārdodot skolu, ēkas domes priekšsēdētājam nopirkts jauns auto. Savukārt sociālajos medijos klejo foto, kur uz jau esošām politiskajām reklāmām virsū uzlīmētas jaunas - konkurentu. “Es neko tādu neatbalstīju, nekad neatbalstīšu. Bet, ja par plakātiem - mūsu plakāti bija griezti, mūsu plakāti bija ņemti nost, mēs likām jaunus. Par plakātiem tagad labāk nerunāsim,” saka Jekaterina Ivanova, Rēzeknes novada domē ievēlētā deputāte.

No “Saskaņas” saraksta ievēlētā politiķe, bijusī Viļānu novada domes vadītāja Jekaterina Ivanova ReTV Ziņām saka - “Saskaņas” pārstāvju atstāšana opozīcijā nav pārsteigums. “Man pārsteiguma nebija. Izskatījās, ka tā varētu būt. Koalīcija ir izveidota, mēs palikām opozīcijā, bet opozīcija strādās un pieskatīs koalīciju.”

Tagad “Saskaņa” gatavojas konstruktīvam darbam opozīcijā. Tikmēr Švarcs atklāj, ka daži novada domē strādājušie “saskanieši” par avīzē pausto atvainojušies. Tomēr te iezīmējas interesants pavērsiens - naidīgās attiecības starp Rēzeknes novadu un Rēzeknes pilsētu, tās politiķiem. “Rēzeknes pilsēta kā valstspilsēta, Rēzeknes novads ir kā Siāmas dvīņi. Gribam vai negribam, bet vairāk gribam, lai šī sadarbība tiešām notiek auglīgā gaisotnē. Lai šai sadarbībai pamatā būtu nevis ambīcijas un personas režīms “gribu, negribu”,” pauž Monvīds Švarcs.

Konkrēts pārmetums ir par to, ka Rēzeknes domes priekšsēdētājs kavē attīstības dokumentu apstiprināšanu. Pilsētas mērs Aleksandrs Bartaševičs gan šādu pārmetumu noraida. “Es uzskatīju, ka šos jautājumus jārisina deputātiem, nevis pagaidu administrācijai. Es šeit neredzu lielu problēmu, ka, piemēram, uz diviem mēnešiem šis process aizkavēsies. Ja tulkotu konkrētus faktus kā netīru kampaņu, tad, jā, tā bija netīra. Bet, manuprāt, netīrs bija darbs pirms vēlēšanām.”

Aleksandrs Bartaševičs ReTV Ziņām netieši apstiprina - Rēzeknē sākusies politiskā cīņa uz nākamajām pašvaldību velēšanām. Priekšvēlēšanu avīzē paustā informācija, viņaprāt, ir norādes uz novadā notikušajām nelikumībām. “Kā jūs zināt, ir iniciatīva parlamentā savienot valsts pilsētas ar kaimiņu pašvaldībām. Šajā kontekstā ir svarīgi, lai “Saskaņa” ir pie varas.”

Tikmēr šodien visiem sižetā minētiem politiķiem nācās sēsiet pie viena galda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, lai runātu par iespējamo novada un pilsētas apvienošanos. Kāds būs lēmums, šobrīd nav zināms. Tas būs jāizlemj Saeimai.