Vēlēšanu debates ReTV. Kā pirms eksāmena

Gaidot ReTV organizētās priekšvēlēšanu debates "Latvija testē Saeimu" un deputātu kandidātu zināšanu pārbaudi, iepriekšējos gados daži politiķi privātās sarunās pat mēģinājuši panākt, ka tiek atklāti kaut daži testa jautājumi vai vismaz temati, par kuriem tie tiks uzdoti, atklāj debašu vadītājs Ģirts Timrots.

“Nav nekāds brīnums,” viņš piebilst. “ReTV priekšvēlēšanu debates ir izraisījušas rezonansi, jo parādījās deputātu kandidātu kompetence vai, tieši otrādi, nekompetence ar Latviju saistītos jautājumos.”

Debates ReTV organizē arī pirms 14. Saeimas vēlēšanām. Piedalīties aicināti pa vienam pārstāvim no tiem politiskajiem spēkiem, kuri saskaņā ar kompānijas “Factum” socioloģisko aptauju datiem iegūtu vismaz 5% vēlētāju balsu. Debatēs tiks ievērots vēlēšanu apgabalu princips: dalībnieki būs sarakstu līderi Rīgas, Vidzemes, Latgales, Zemgales un Kurzemes apgabalos. Līdz ar to dalībniekiem jārēķinās, ka testa jautājumi skars ne tikai nacionāla mēroga politiku, bet arī reģionālas lietas.

“Tie nebūs tādi jautājumi, kas sadomāti, lai iegāztu dalībniekus, bet gan lietas, kas cilvēkam būtu jāzina, ja gatavojas kļūt pat tautas priekšstāvi,” saka viena no debašu producentēm, ReTV Ziņu dienesta vadītāja Dana France. “Kandidāti to var uzskatīt par ko līdzīgu darba intervijai – par politiku, vēsturi, valsts valodu, Saeimas darbu u. tml.”

Tests tomēr ir tikai daļa no debatēm, kurās politiķiem būs jāparāda prasme diskutēt un oratora spējas, nevis tikai balss skaļums. Vēl svarīgas prasmes ir ne vien prāta lokanība, bet arī izpratne par to, ko nozīmē konsenss un kompromiss, visai noderīgas iemaņas, piemēram, koalīcijas veidošanā.

“Sabiedrība augstu novērtē arī spēju saskatīt un atzīt savas kļūdas, teiksim, 4000 zīmju priekšvēlēšanu programmā daudzi ietvēruši neizpildāmus solījumus, bet kurš to atzīs?” retoriski vaicā Dana France.   

Debates kanālā ReTV notiks piecus vakarus pēc kārtas no 19. līdz 23. septembrim plkst. 19.25. Debašu vadītājs – Ģirts Timrots, producente Dana France.Foto: Raivo Sarelainens