Ventspilī atklāj izstādi “Ar skatu no šķūņaugšas”

Jau astoņus gadus Latvijā tiek izvēlēts laureāts glezniecības konkursā par izteiksmīgāko Latvijas ainavu. “Pīgožņa balvai Latvijas ainavu glezniecībā” starp nominantiem šogad arī talsenieka Elmāra Orniņa ainavas. Tās šobrīd var apskatīt izstādē ar nosaukumu “Ar skatu no šķūņaugšas” Ventspilī.

Koša, izteiksmīga un pārsteigumu pilna ir mākslinieka Elmāra Orniņa gleznu izstāde, kas līdz jūnija sākumam vēl ir apskatāma Ventspils teātra nama “Jūras vārti” izstāžu telpā. Kādam Elmārs Orniņš zināms kā arhitekts, kādam kā gleznotājs no Talsiem, kurš ir arī Talsu Krūmu mākslas grupas ekspresionistu-abstrakcionistu kodols. Elmārs Orniņš šogad pretendē arī uz Jāzepa Pīgožņa balvu par spilgtāko Latvijas arhitektūras atainojumu glezniecībā. “Šī ir viena no izstādēm, kur katrs atradīs kaut ko tādu, ko viņš saprot. Kāds sapratīs krāsas, kāds kompozīciju, kāds ieraudzīs pazīstamu elementu gleznā. Savukārt kādam vienkārši patiks kopskats. Es domāju, ka tā ir ļoti tverama izstāde jebkuram,” stāsta izstādes veidotāja Anna Orniņa.

Mākslas darbos starp šķietami abstraktiem laukumiem un krāsu triepieniem pavīd ainavu un pilsētvides elementi, ko pamanījis arhitekts, bet kā māksliniekam Elmāram piemīt brīvība un patiess gleznošanas prieks. Izstādē Ventspilī apskatāmi 2021. un 2022. gada darbi. Tie radīti pandēmijas laikā, kad bija iespējas būt izolētam un gleznot. “Es pie bildēm strādāju ilgi. Man tajā procesā ir tā - ja man kaut kas nepatīk, es vēl un vēl ar to strādāju. Tad jūtu, ka pienācis laiks šķirties,” saka gleznotājs Elmārs Orniņš.

Izstādei Ventspilī dots nosaukums: “Ar skatu no šķūņaugšas”. Mākslinieka darbnīca šķūņaugšā radīta vēlu, jo Elmārs Orniņš atsāka gleznot 59 gadu vecumā. “Šķūņaugša jāsaprot arī pārnestā nozīmē. Katram cilvēkam ir sava šķūņaugša, savi bēniņi, no kuriem viņš skatās. Tas ir redzes un filozofiskais leņķis, no kura tu vari strādāt un no kura ir obligāti jāstrādā! Ja tu strādāsi no citiem bēniņiem, no citas šķūņaugšas tev nekas nesanāks.”

Kompozīcija un kolorīts pārsteigs Latvisko ainavu un pelēkbrūnās tonalitātes cienītājus. Izstādē dzirksteļo zilais, zaļais, ultramarīns un pat melnais! Varbūt tāpēc Elmārs Orniņš ticis novērtēts 180 konkursantu vidū, kas šogad pretendē uz balvu par Latvijas ainavas atveidojumu mākslā. Žūrijas vērtējums un konkursa laureāts būs zināms septembrī.