Ventspils muzejs dāvanā saņēmis privātu kolekciju

Ventspils muzejs saņēmis kādu īpašu dāvinājumu - privāti veidotu naudas banknošu un medaļu kolekciju. To muzejam pasniedza Iļja Basins, kurš pilsētu iemīļojis Padomju varas laikā, kad strādājis Ventspils ostas saistītos uzņēmumos. Šis dāvinājums muzejam ir nozīmīgs papildinājums, turklāt privātās kolekcijas naudas zīmes ir ļoti labi saglabājušās līdz pat šim laikam. 

Banknošu kolekciju veido Latvijas teritorijā no 1915. līdz 1940. gadam lietotas dažādas banknotes, arī starpkaru periodā apgrozībā bijušie Latvijas rubļi un lati - kopumā 126 naudas zīmes. 

Armands Vijups, Ventspils muzeja pētnieks: “Tad, kad ir strauja inflācija, nauda zaudē vērtību, naudas trūkst. Tad arī pilsētas pašas drukā savu naudu, pietiekoši krāsainu. Tur ir gan Liepājas pašvaldības nauda, gan Jelgavas pašvaldība, arī Ventspils pašvaldības nauda.”

Medaļu kolekciju veido dažādas pagājušā gadsimta divdesmito un trīsdesmito gadu laikā kaltas piemiņas un pateicības medaļas, kā piemēram: „Par centību”. “Tas ir tāds pētījuma lauks, kas Latvijā vēl nav darīts. Tur ir interesantas medaļas dažādiem pasākumiem, nu, piemēram, medniekiem, makšķerniekiem,” stāsta muzeja pētnieks.

Ventspils muzejs plāno ar šo īpašo kolekciju dalītites ar citiem kolēģiem. Iecere ir to eksponēt muzeja veidotajās izstādēs, atainojot attiecīgos laika periodus, kā arī veidot tieši šim dāvinājumam veltītu ekspresizstādi.