Ventspils novadā būvēs augstākos vēja ģeneratorus Latvijā

Ventspils novadā tiek vākti paraksti pret vēja parku būvniecību būvniecību ļoti plašās teritorijās Ziemeļkurzemē. Tie tiek apkopoti vairākās tirdzniecības vietās, kā arī portālā “manabalss.lv”. Jāpiebilst, pret vēja ģeneratoru būvniecību savākti jau nepilns tūkstotis parakstu.

Pagastu ļaudis uzskata, ka pašvaldības attīstības plānos ietvertā 168 vēja turbīnu būvniecība astoņos dažādos vēja parkos - izmēru ziņā ir augstākie, kādi līdz šim redzēti. Uzskatīts, ka tas strauji samazinās vides kvalitāti, radīs trokšņus, traucēs putnu sugām un izmainīs ainavu Popes, Tārgales un Vārves pagastos, samazinot arī īpašumu vērtību.

Vēja turbīnas 240- 250 metru augstumā Kurzemes līdzenumos būs redzamas plašā teritorijā no liela attāluma. Līdz šim Latvijā būvētas 100-150 metru augstas vēja stacijas, kas ar saviem zibšņiem jau šobrīd ir pamanāmas ainavā. Lai arī būvējot tik jaudīgus vēja parkus pieredzes vēl nav, nevar noliegt, ka tieši Kurzemes vēju jaudas, kā arī mazapdzīvotība lauku rajonos, ir ļoti piemērota vēja parku attīstībai.

Iedzīvotāju savāktie paraksti tikšot iesniegti Ventspils novada domei un Vides pārraudzības valsts birojam, pieprasot izvērtēt situāciju. Šobrīd Ministru kabineta noteikumi paredz ģeneratorus būvēt arī meža teritorijās, jūrā un uz sauszemes 800 metru attālumā no dzīvojamām mājām.

Lai saņemtu būvatļauju, vispirms jāveic ietekmes uz vidi novērtējums, ko apmaksā paši investori, tā to paredz likums.

Kristaps Stepanovs, uzņēmuma “4Wind” pārstāvis, pauž: ''Es domāju, ka tas ir pietiekami objektīvi, jo katrs uzņēmējs, kas sniedz šādu ietekmi uz vidi ziņojumu, riskē ar savu reputāciju!''

Iedzīvotājiem ir tikai dažas iespējas procesus ietekmēt. Tās ir sabiedriskās apspriešanas. Ventspils novada dome, lai vēlreiz izvērtētu situāciju, paziņojusi, ka maina novada detālplānojumu, to aktualizējot, jo vēlējušies veikt ainavu izpēti. Būvatļauju izsniegšana varētu tikt vērtēta nosakot īpaši saudzējamas teritorijas.

Ventspils novada priekšsēdētāja vietnieks Māris Dadzis: ''Dome šobrīd ir pieņēmusi lēmumu tikai par šo lokālplānojumu un detālplānojumu izstrādes uzsākšanu, bet pirmās redakcijas šobrīd uz galda nav!''

Šobrīd vairākās vietās Latvijā tiek projektēti vēja parki. Tie ir dažādās stadijās: sabiedriskā apspriešana, būvatļaujas saņemšana vai tikai projekta pieteikums.

Ne Kurzemē, ne Zemgalē šie parki neuzsāks darbību tuvākā gada laikā, jo vislielākās diskusijas projekti rada tieši sabiedriskās apspriešanas posmā.


Foto: Pixabay.com