Vērienīga izstāde - laikmetīgā māksla Padures muižā

Padures muižas vēsturiskais uzslāņojums un laikmetīgā māksla – kā divi sarunu biedri, kurā skatītājs ir līdzdomājošs un līdzvērtējošs. Tā varētu teikt par Padures muižā atklāto vērienīgo galerijas “ALMA” rīkoto laikmetīgās mākslas izstādi. Ekspozīcijā ir gan jaunas, īpaši šim notikumam veidotas instalācijas un objekti, gan darbi, kas atlasīti no izstādēm, kas notikušas galerijā, tā veidojot Padures muižu kā atvērtu telpu mākslinieciskajai jaunradei.

Jau tuvojoties Padures muižai, nācēju savā varā pārņem mākslinieku Kristas un Reiņa Dzudzilo darbs “Tu mani padarīji par stiklu”. Apaļie spoguļi ne tikai ārpus muižas, bet arī iekšā atgādina par trauslo robežu starp realitāti un domu, iztēles pasauli, starp esību un zudību. Šis darbs veidots, domājot tieši par Padures muižu, lai tas būtu kā saruna ar šo telpu. “Patiesībā tas ir kā vizuāls dzejolis, jo tāpēc, ka tad, kad skaties uz muižas ēku un esi priekšā mūsu objektam, tad muižas sirds sanāk ir debesis, piemēram, vai kustoties tev mainās arī tas attēls,” saka Krista Dzudzilo, māksliniece.

Galerijas “ALMA” veidotajā laikmetīgās mākslas izstādē piedalās teju 20 mākslinieki. Pirmā iepazīšanās ar muižu izstādes rīkotājiem bijusi kādas mākslinieku rezidences laikā. Viņus uzrunājis tas, ka 19. gadsimtā celtajā muižā joprojām nolasāms laika gaitā veidojies vēsturiskais uzslāņojums, kas veido lielisku dialogu ar mākslas darbiem. Kristians Fukss savu darbu veltījis franču rakstniekam Marselam Prustam, kurš dzīves nogalē noslēgtībā sarakstīja savu slaveno darbu “Zudušo laiku meklējot”. “Atmiņu fragmenti uz melna fona, dažādas it kā ainas no romāna, bet tās nevar uztvert ilustrācijas, romāna tēli kā mikipeles, savā ziņā rotaļājoties ar dziļi emocionāli intelektuālu rakstniecības valodu.”

Vērienīgā laikmetīgās mākslas izstāde Padures muižā apskatāma līdz 30. novembrim, iepriekš gan piesakot savu apmeklējumu pa muižas norādīto tālruņa numuru tās “Facebook” lapā. 


Foto: Facebook, Alma Gallery