Vērienīgā rekonstrukcija Jēkabpils Valsts ģimnāzijā apstājusies

Jēkabpils Valsts ģimnāzijas ēkā pirms nepilniem diviem gadiem tika sākta vērienīga rekonstrukcija, bet nu jau vairākus mēnešus objektā nenotiek strādnieku rosība. Darbi ir būtiski iekavēti. Tas rada neērtības gan pedagogiem, gan skolēniem. 

Jēkabpils Valsts ģimnāzijā nu jau gandrīz trīs mēnešus netiek veikti būvdarbi. Martā būvuzņēmējs – SIA “Zeng” – apturēja darbību objektā, savukārt neilgi pēc tam pasūtītājs – Jēkabpils novada pašvaldība – lauza līgumu ar būvnieku, skaidrojot, ka uzņēmējs jau pirms tam esot radījis problēmas, kavējot darbu gaitu. Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Kārlis Stars saka: “Jaunā korpusa nodošanas stāsts mums vilkās no tā, ka tam bija jābūt pabeigtam sākotnēji uz pagājušā gada septembri. Tad nespēja, nevarēja, problēmas visādas, tika pārcelts termiņš uz novembri, tad attiecīgi nevarēja, tad pārcēla uz decembra beigām, tad uz februāri. Tā tas pārcēlās. Vasarā – jūlijs, augusts – darbinieku skaits 50, augusta beigās tika uzaudzēts līdz 80 darbiniekiem, pēc tam rudenī atkal nokritās līdz 30, 20 cilvēkiem. Protams, runājām ar būvuzņēmēju, diskutējām, solīja pieaudzēt resursu, bet nebija spējīgi izdarīt.”

Iepriekšējais būvuzņēmējs – SIA “Zeng” – savu viedokli piekrita sniegt tikai rakstiski. Vēstulē SIA “Zeng” raksta: “Jau Covid-19 pandēmija ir atstājusi būtiskas sekas uz būvniecības cenām, taču pēc šā gada 24. februāra notikumiem mēs griezāmies pie Jēkabpils pašvaldības vadības ar lūgumu pārskatīt līgumcenu un risināt būvdarbu sadārdzinājuma problēmas. Tāpat ir milzīgas problēmas ar materiālu pieejamību. Avansa apmēru pieprasījumi izauga no 20-30% līdz 60-100%. Šo visu darījām zināmu pasūtītājam un sagaidījām pretimnākšanu no viņa puses līguma tālākajai realizācijai. Tādu diemžēl nesaņēmām.”

Uzņēmums gatavojas tiesāties ar pašvaldību, tikmēr Jēkabpils novada pašvaldība izsludinājusi jaunu iepirkumu par būvdarbu pabeigšanu. Lai ģimnāzijas kolektīvam, skolēnu vecākiem un citiem interesentiem rastos priekšstats, cik daudz objektā ir izdarīts, pašvaldība organizēja telpu apskati masu medijiem. Jaunā korpusa gatavības pakāpe ir aptuveni 90 procenti. Ir saliktas komunikācijas, ieklāts grīdas segums, pabeigti arī krāsošanas darbi. Vietām palikuši defekti, kas ir jālabo, un dažviet jāpabeidz elektrības rozešu ierīkošana. Savukārt vismazāk ir paveikts skolas ēdnīcas telpās – tur darbi ir tikai sākuma stadijā, kā arī skolas vecajā korpusā, kur būvdarbu gaitā tika atklāti defekti starpstāvu pārsegumā – sapuvušas koka sijas. Tika veiktas ekspertīzes un izmaiņas būvprojektā, un iepriekšējais būvnieks ir iesācis siju stiprināšanas darbus. Skolas sporta zālē šobrīd ir saliktas mēbeles un tehniskais aprīkojums. Projekts paredz arī sporta zāles remontu, bet, lai to varētu uzsākt, jāpabeidz darbi vismaz vienā skolas korpusā, jo šobrīd nav vietas, kur pārvietot mēbeles.

Jēkabpils Valsts ģimnāzijas kolektīvs pauž neapmierinātību ar situāciju, jo mācību process pagaidu telpās rada būtiskas neērtības. “Neērtības pa četrām ēkām. Sports ir hallē, Palejas ielā ir vieni priekšmeti, Rīgas ielā divās ēkās ir citi priekšmeti. Tāda skraidīšana skolotājiem un pašiem jauniešiem. Tie, kas ir vidusskolas vecumā, tiem šajā mācību gadā bija problēmas ar laboratorijām,” stāsta Dace Laizāne, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas padomes pārstāve, ģimnāzijas skolēna mamma.

Jēkabpils Valsts ģimnāzijas padomes priekšsēdētājs Guntars Rožlapa pauž: “Cilvēki nogurst no pastāvīgām situācijas izmaiņām. Tas iztērē psihisko enerģiju, līdz ar to pasniegšanas kvalitāte un vielas uztveršanas kvalitāte krīt. Tas ir viens. Nākamais – ēdināšanas jautājumu sarežģītība. Kaut kur, kaut kā, koridorā, “uz fikso” paēst – tas ir ļoti, ārkārtīgi neveselīgi.”

Lai kaut nedaudz atvieglotu mācību procesu, kamēr tas notiek pagaidu telpās, skola nodrošina skolēnu nokļūšanu uz sporta stundām un atpakaļ, savukārt pašvaldība paredzējusi līdzekļus laboratoriju izveidei vienā no mācību ēkām. Jau tagad ir zināms, ka septembrī skolēni vēl nevarēs atgriezties ģimnāzijas ēkā. Ja iepirkuma procedūra noritēs raiti, būvdarbus jaunajā korpusā varētu atsākt septembrī un pabeigt – novembrī.