Vērtē gada labākās būves Latvijā

“Gada labākā būve Latvijā” ir skate, kas tiek rīkota reizi gadā ar mērķi noskaidrot un popularizēt labās prakses piemērus būvniecības procesā, kā arī celt būvniecības procesa kvalitāti. Šobrīd žūrija klātienē apmeklē pieteiktos objektus. Konkursa otrajā kārtā iekļuvis 71 objekts, tostarp arī trīs būves Jēkabpilī.

Jēkabpils Valsts ģimnāzija ir viens no trim objektiem, ko apmeklēja skates “Gada labākā būve Latvijā 2023” žūrija. Klātienē tiek apskatīti visi objekti, kas iekļuvuši konkursa otrajā kārtā, un ģimnāzija iekļauta nominācijā “Pārbūve un atjaunošana”. Pagājušā gada augustā Jēkabpils Valsts ģimnāzijā tika pabeigts remonts, kas ilga vairāku gadu garumā un kura laikā tika atjaunotas telpas un inženierkomunikācijas, paplašināta ēdamzāle, pārbūvēta sporta zāle un veikti citi darbi. Žūrija, kuras sastāvā ir eksperti no vairāk nekā 20 ar būvniecību saistītām sabiedriskajām organizācijām, kā arī no vairākām valsts iestādēm, vērtē ugunsdrošību un vides pieejamību, ēkas funkcionalitāti un komfortu, iebūvēto materiālu un darbu izpildes kvalitāti, arhitektoniskos risinājumus, kā arī citus kritērijus. “Skolas vecajā daļā ir, manuprāt, skaistākais skolas gaitenis ar koka panelējumu, ar koka durvīm. Ļoti patika skolas krāsu risinājums. arkārtīgi patīk, kā ir sākts apdzīvot skolu,” saka arhitekte, skates žūrijas locekle Maija Geidāne.

Gada labākās būves tituls tiek piešķirts astoņās nominācijās. “Pārbūve un atjaunošana” ir nominācija, kurai šogad pieteikts vislielākais objektu skaits – 23. No Jēkabpils objektiem šajā kategorijā ir divas būves – ģimnāzija un Jēkabpils Tautas nams, kas atrodas vēsturiskā ēkā pilsētas centrā. Pēc vairāk nekā divu gadu ilga darba ēka ir nosiltināta un atjaunota, saglabājot vēsturiskos elementus. Konkurence šogad ir ļoti liela, tādēļ žūrijai nebūs viegli noteikt laureātus. Latvijas Būvnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs, skates žūrijas priekšsēdētājs Normunds Grinbergs: “Šogad ir pieteikts daudz būvju – vairāk nekā 70. Vislielākais izaicinājums mums ir visas šīs būves apmeklēt dabā, apskatīt, novērtēt. Līdz šim mēs esam bijuši jau viens brauciens bijis Vidzemē, viens brauciens ir bijis Kurzemē. Pirms pāris dienām mēs Rīgas objektus daudzus izstaigājām pat ar kājām. Mēs braucam vēl četros braucienos līdz 18. jūnijam, kad mums noslēdzas šie braucieni un vērtēšana. Un pēc tam, kā katru gadu, žūrija izvirza finālam, tad ir fināls un tad ir svinīgā apbalvošana.”

Jēkabpils novada pašvaldībā uzsver, ka iekļūšana skates otrajā kārtā ir liels sasniegums, jo pirmajā kārtā tiek vērtēti inženierizpētes materiāli, būvprojekts ar tajā iekļauto arhitektūras un būvkonstrukciju daļu, būvniecībā izmantotie materiāli, kā arī cita veida informācija par objektu. Jēkabpils novada pašvaldības arhitekte Madara Lasmane: “Patīkami, ka ekspertu žūrija atbrauc uz mūsu pilsētu apskatīt mūsu paveikto darbu, novērtēt šos objektus, kas arī visai pilsētai ir ļoti svarīgi. Līdz ar to ir gandarījums, ka šie eksperti iepazīst arī mūsu veikumu.”

Trešais objekts Jēkabpilī, kas pretendē uz titulu “Gada labākā būve Latvijā”, ir pārbūvētais Zīlānu ielas posms no Oļu ielas līdz Mežāres ielai. Latvijas Būvnieku asociācijas un Latvijas Būvinženieru savienības rīkotā skate “Gada labākā būve Latvijā” notiek jau 26. reizi.