Vēsturniece Ineta Lipša: stāvoklis ir ļoti bēdīgs

Šī gada budžeta palielinājums zinātnei nozīmē arī būtisku Latvijas vētures pētniecības attīstību, par Valsts pētījuma programmai vēsturē piešķirtajiem 600 000 eiro saka Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM). ReTV Ziņās jau ziņojām, ka šīs programmas uzsākšana ir plānota šajā gadā, taču Vēstures izpētes un popularizēšanas biedrība par akadēmiskās vēstures finansēšanu joprojām izsakās skarbi.  

Par akadēmiskās vēstures atbalstu un finansēšanu, vēsturniece Ineta Lipša saka – stāvoklis ir ļoti bēdīgs. Arī papildus 20. un 21. gadsimta Latvijas vēstures pētīšanai novirzītie 600 000 eiro no valsts budžeta nav garants labākai situācijai. “Šī nauda nebūs pilnībā pagātnes akadēmiskai izpētei, pilnīgi noteikti nebūs. Visu noteiks tikai nolikums. Uz šo naudu noteikti varēs pretendēt arī citu nozaru pārstāvji, kuri uzskatīs, ka viņi spēj nodoršināt pagātnes pētījumus. Līdz ar to es teiktu – jā, tas ir labi, ka nāk nauda klāt, bet tas nekādā veidā nenozīmē, ka varētu mainīties akadēmiskās vēstures izpētes stāvoklis,” saka  Ineta Lipša.

IZM norāda, ka Valsts pētījumu programmas finansējums atvēlēts arī jauno vēsturnieku ataudzei, komunikācijai un studiju programmu modernizācijai. Par situāciju kopumā ministrijā apzinoties, ka vēstures pētniecība bijis sistēmisks ieguldījumu trūkums. Līdz šim vēstures pētniecībā ieguldīti aptuveni 1,2 miljoni eiro gadā. Par šiem ministrijas norādītajiem datiem vēsturniecei Inetai Lipšai ir pārdomas. “Ja mums IZM paziņo, ka katru gadu no 2018. gada vēstures zinātnei esot piešķirti 1,2 miljoni eiro, tad lūdzu sarakstu ar konkrētiem cipariem, kam konkrēti piešķirts, pretim rezultātu, lai redzam, jo Vēstures institūtā šī nauda nav nonākusi.”

Šobrīd Latvijas vēstures zinātnieki finansējuma trūkuma dēļ arī nestrādājot pie 20. gadsimta Latvijas vēstures 5. sējuma, kas no dažādiem aspektiem pētītu laiku no 1965. gadam līdz 1985. gadam. Tas varētu mainīties, ja šī jaunā Valsts pētījuma programmas nolikumā būs tāds valsts pasūtījums. 


Foto: Freepik; ilustratīvs