Vides objekts Ogrē attēlo ciešanas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā

Šodien pie Ogres rajona slimnīcas atklāts Latvijas Mākslas akadēmijas studentu veidots vides objekts “Ukrainas vainags”, kas attaino cilvēku ciešanas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Kā atklāšans pasākumā atzina Ukrainas vēstnieks Latvijā, objekts apliecina Ogres novada un Latvijas dziļu cieņu un atbalstu Ukrainai. 

Šodien Ogres rajona slimnīcas skulptūru dārzā atklātā vides objekta “Ukrainas vainags” centrā ir viens no ukraiņu senākajiem simboliem. To apvij septiņas skulptūras, kas pauž dažādos emocionālos stāvokļus kara laikā. Latvijas Mākslas akadēmijas students Arvis Kantiševs saka: “Te ir tas centrālais vainags, kam reizē ir dažādas nozīmes nozarēm. Tas traģiskais bēru vainags, bet reizē arī ukraiņu kultūrā, tāpat kā ļoti daudzās kultūrās, vainags simbolizē šķīstību, auglību, tīrību, un tad reizēm šis piemineklis ir atspoguļotas visas kara šausmas un ciešanas, bet reizēm tomēr tā ir cerība.”

Skulptūras veidojuši četri Latvijas Mākslas akadēmijas studenti tēlnieka Valda Barkāna vadībā. Jau vairāku gadu garumā, akadēmijai sadarbojoties ar Ogres pašvaldību, studenti gan pilsētvidei, gan slimnīcas parkam veido dažādus vides objektus. Un šī gada sākumā, izdzīvojot sāpes un līdzpārdzīvojumu ar ukraiņu tautu, radās ideja par “Ukrainas vainagu”. Tēlnieks, Mākslas akadēmijas akadēmijas docents Valdis Barkāns: “Šeit ir paņemti konkrēti foto no Ukrainas dokumentālajiem foto, kas uz to laiku bija internetā. Viņi atlasīja pašus spēcīgākos, iespaidīgākos attēlus, kas viņus visvairāk iespaidoja.”

Latvijas Mākslas akadēmijas studente Linda Līva Mora: “Mēģināju parādīt ciešanas un tajā pašā laikā spēku, ka šīs figūras joprojām turas un stāv, lai arī kam nebūtu iets cauri.”

Ogres rajona slimnīcā šobrīd strādā 18 ārsti un māsas no Ukrainas. Viņu vidū arī ķirurgs Vladimirs Milolehovijs, kas Ogrē ar ģimeni vasarā ieradās no Severodoņeckas. Viņš ReTV stāsta, ka skuptūras no vienas puses attaino Latvijas cilvēku cieņu pret ukraiņiem, no otras sāpes, ko ik dienas izjūt tostarp viņš, esot neziņā par radiem, kuri palikuši Ukrainā. “Diemžēl ar viņiem sakaru šobrīd nav, ir grūti par to runāt. Cenšamies ar saviem tuviniekiem sazināties, bet jau divus mēnešus sakaru nav.”

Ogres rajona slimnīcas valdes loceklis Dainis Širovs saka: “Mēs esam raduši daudziem no viņiem, kuriem ir bērni, nodrošināt ar dzīvojamo platību gan pansionāta, gan mūsu dienesta kopmītnē, gan šajā ārstu mājās.”

Kā atklāšanas pasākumā atzina Ukrainas vēstnieks Latvijā, šis ir pirmais šādā veida objekts Latvijā, kas veltīts Ukrainai un Ogres novada iedzīvotāji un Latvija apliecina dziļu cieņu varonīgajai un drosmīgajai ukraiņu tautai. #SIF_NVZ2022