Vidzemē autovadītājiem atkal jāpierod pie sniegotiem ceļiem

Vidzemē rīts sākās ar snigšanu - sniega sega uz mašīnām, kokiem, uz ceļiem. Latvijas Vides, ģeoloģijas un metroloģijas centra vadītājs Andris Vīskna ReTV Ziņām stāsta, ka šī beidzot varētu būt sniegota ziema. Viņš pauž, ka Vidzemes pusē būs ziemīgāki laikapstākļi un zemi klās sniegs. Arī gaisa temperatūra gaidāma līdz -5, -7 grādiem, kā arī gaidāmais nelielais siltuma vilnis izpaudīsies mazāk.

Par to, ka daudzi Latvijā ilgojas pēc sniega, liecina sociālie mediji, kas bija pārpludināti ar sniegu un ziemas prieku fotogrāfijām. Taču jāatceras, ka no sniega nepieciešams uzmanīties – tieši no ceļiem un drošību uz tiem. ReTV ziņām policijā norāda, ka avāriju skaits šajā laikā būtiski pieaug; lai izvairītos no sānslīdēm, jāņem vērā vairāki padomi.

Lauris Starikovs, autoskolas “Lauris” vadītājs, atgādina, ka, lai izvairītos no sānslīdēm ir jāievēro trīs galvenās lietas: jāizvairās no straujas virzienu maiņas, straujas bremzēšanas un strauja ātruma palielināšanas. Viņš uzsver, ka tās “sanes” mašīnu, - ja tiek mainīts virziens, riepas protektors nevar izspiest ūdeni, radot akvaplanēšanu.

Katrs autovadītājs zina savu drošo braukšanas ātrumu, taču vēl svarīgi ir ievērot distanci starp transportlīdzekļiem, kā arī jāizvairās no manevriem, kas nav nepieciešami, piemēram, apdzīšanas. Teorija par mašīnas savaldīšanu sānslīdes apstākļos nav sarežģīta, bet problēmas rodas praksē, jo līdz ar stresu jātiek galā ar transportlīdzekļa iztaisnošanu.

Autoskolas vadītājs pauž, ka, tiklīdz rites pretestība pieaug un saķere samazinās, auto kļūst nekontrolējams. Nepieciešams izspiest sajūgu, tādā veidā pārtraucot bremzēšanos. Kad rats ripo, sānslīdes virzienā jāsagriež stūre.

Vēl viena bīstamība uz ceļiem šādos apstākļos ir gājējiem - ejot pa ceļu, visiem jāņem vērā, ka kāds var nesavaldīt savu spēkratu (trajektorija var mainīties).