Vidzemē nav neviena HIV profilakses punkta

Šobrīd Latvijā ir 20 HIV profilakses punkti, bet neviens no tiem neatrodas Vidzemes reģionā. Šajās dienās veikti HIV testēšanas izbraukumi uz Valku, Valmieru, Cēsīm un Madonu. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) norāda, ka HIV profilakses punktu izveide ir atkarīga no pašvaldību atsaucības, tomēr tas nenozīmē, ka iedzīvotājiem nav citu iespēju, kā pārbaudīties.

Tā kā HIV ir klusi noritoša slimība, tā sākotnēji var neizraisīt nekādus simptomus, par inficēšanās faktu cilvēks var nenojaust pat daudzus gadus, tāpēc speciālisti aicina pārbaudīties. Savlaicīgi atklājot HIV infekciju, lietojot medikamentus un ievērojot mediķu norādījumus, cilvēks var turpināt savu ikdienas dzīvi. 

Aprīļa izskaņā SPKC sāka divus mēnešus ilgu informēšanas kampaņu, aicinot testu veikt vismaz reizi gadā. Testa rezultāts ir gatavs apmēram 15 minūšu laikā, kad ar klientu tiek aizpildīta arī neliela anketa par viņa dzimumdzīvi un to, vai lietotas narkotikas. Viss notiek anonīmi. “Latvijā joprojām pastāv diezgan liela stigmatizācija pret HIV pozitīviem cilvēkiem, lai gan lielākoties, lietojot medikamentus, viņi nevar inficēt citus. Ir arī ļoti liela neziņa par šo infekciju. Teiksim, mēs nevaram saslimt, ja padzeramies no vienas un tās pašas krūzītes ar HIV inficētu personu, bet ir cilvēki, kuri joprojām domā, ka tā ir,” saka Līva Bremze, Baltijas HIV asociācijas testa punkta testētāja.

Valmierā izbraukuma HIV testēšana notika Vidzemes Augstskolā. Iespēju izmantoja 15 jaunieši. Daļa uzrunāto arī atzīst, ka daudziem par šo tēmu joprojām ir dažādi aizspriedumi. “Cilvēki par to nerunā. Liekas, tas ir tāds mistisks svešs temats, bet pasaulē daudz ar to slimo. Uzskatu, ka ir vērts pārbaudīties,” atzīst Vidzemes Augstskolas studente Karīna Noriņa.

Savukārt Vidzemes Augstskolas studente Marta Deņīsova saka: “Sabiedrība nav pietiekami informēta. Domāju, ka arī es nebiju, vēl pirms sākās šī akcija. Par to maz interesējos un par to domāju. Pēc tam, kad iedziļinājos, sāku lasīt informāciju, sapratu, ka varu atnākt un savai zināšanai pārbaudīties.”

Šobrīd Latvijā ir gandrīz seši tūkstoši HIV inficēto, taču skaits varētu būt lielāks. SPKC norāda, HIV profilakses punktos ik gadu tiek veikti apmēram pieci tūkstoši testu. Vai tas, ka šādu punktu nav Vidzemē, ietekmē statistiku, esot grūti pateikt. Pašvaldības uzrunātas vairākkārt, bet atsaucība nav bijusi. SPKC pārstāve Ilze Straume: “Šo punktu izveide ir sadarbība starp pašvaldību vai kādu NVO un SPKC, kur pašvaldība nodrošina telpas, darbiniekus un pārējo, kas vajadzīgs, lai punkti strādātu. Savukārt mēs no valsts budžeta līdzekļiem nodrošinām medicīnas preces.”

Sazinoties ar Cēsu pašvaldību, noskaidrojām, ka tur pirms vairāk nekā pieciem gadiem darbojās HIV profilakses kabinets. Sadarbība bijusi laba, taču kabinets darbojās uz projekta bāzes. Tam beidzoties, beidzās arī tā pastāvēšana. Pagaidām no SPKC puses neesot uzrunāti par šāda kabineta izveidi. Ja tāda interese būtu, pašvaldība nāktu pretī.

HIV profilakses punktos var veikt arī sifilisa un B, C hepatīta testus. Tiek nodrošinātas konsultācijas, bet narkotiku lietotāji var arī apmainīt izlietotās šļirces, lai starp vairākiem netiktu lietota viena. Ik gadu HIV infekcija tiek atklāta ap 300 cilvēkiem. Ja savā vai tuvākajā pašvaldībā nav profilakses punktu, testu, piesakoties ģimenes ārstam vai laboratorijā, var arī nodot.



#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik