Vidzemes lielākajās pašvaldībās ierodas bēgļi no Ukrainas

Pārtika, drēbes, dzīvesvieta un medikamenti - tas viss tiks nodrošināts bēgļiem no Ukrainas. Šobrīd viņi ir ieradušies Vidzemes lielākajās pašvaldībās. Pašvaldības izstrādā konkrētus plānus palīdzībai. Pagaidām gan tām nav skaidrs, kas notiek ar pabalstu piešķiršanu.

Valmieras, Limbažu un Cēsu novados šobrīd ieradušies vairāki desmiti bēgļu Ukrainas. Valmieras novadā ReTV saka - šodien gaidām, ka ieradīsies vēl 70 cilvēki. Valmieras novada Sociālo lietu pārvaldes pārstāve Solvita Rumba stāsta: “Primāri izvērtējam šo iebraucēju pamatvajadzības, līdz ar to, izvērtējot, mēs saprotam, kuras būs šīs lietas, kuras nianses, kur viņiem būs nepieciešama palīdzība. Vai tā ir pārtika, vai dokumentu kārtošana, vai medicīnas jautājumi. Mēs sadarbojamies attiecīgi ar nākošām iestādēm, struktūrvienībām, kas attiecīgi nodrošinās šo pakalpojumu. Ir informēta Vidzemes slimnīca, visas novada esošās iestādes. Visas, kas praktiski var nodrošināt atbalstu.”

Cēsu novadā pagaidām ieradusies tikai viena ģimene no Ukrainas, kas mitinās pie radiem. Tomēr novads var nodrošināt dzīves vietu 500 ukraiņu patvēruma meklētājiem. “Iespējams, ka būs bēgļi, kuriem nevajadzēs nekādu palīdzību - ne pabalstu, ne apģērbu, ne citā. Būs, kam būs ļoti būtiski vajadzīga palīdzība, gan psiholoģiska, gan medicīniska, gan mītnes palīdzība, varbūt arī darba iespēju palīdzība,” saka Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis.

Limbažu novadā bēgļi no Ukrainas mitinās pie radiniekiem novadā. Šobrīd no pašvaldības puses palīdzība nav prasīta, bet, ja būs nepieciešams, izmitināt varēs 80 cilvēkus. “Pirmkārt, naktsmītnes, otrkārt, ēdināšanas pakalpojumi, medicīniskā palīdzība, bet tur vēl ir jāpārrunā ar Limbažu slimnīcu,” saka Māris Beļaunieks, Limbažu novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

Uzrunātie pašvaldību pārstāvji atzīst, ka vēl nav skaidrības par pabalstu piešķiršanu - tiek gaidīta informācija no valsts. Atis Egliņš-Eglītis: “Ja es nemaldos, šodien Sociālās palīdzības likumā tiek veikti grozījumi, lai varētu šo pabalstus Ukraiņu bēgļiem izmaksāt. Tāda iespēja būs, pie pirmās nepieciešamības pabalstus sniegt.”

Pēdējie dati liecina, ka Latvijā ieradušies jau vairāk par tūkstoti Ukrainas bēgļu, bet kopumā Ukrainu pametuši vairāk kā miljons ukraiņu. 


Foto: Freepik