Vidzemes pašvaldībās līdzekļi sniega tīrīšanai jau pārtērēti

Kamēr daži priecājas par šī gada sniegiem pārbagāto ziemu, pamatīgās kupenas sagādā rūpes pašvaldībām. Vietvarām sniega tīrīšanai nu pat jau nākas tērēt līdzekļus, kas vasaras mēnešos paredzēti pilsētu ielu un ceļu uzturēšanai. Šiem darbiem visdrīzāk nāksies meklēt papildus naudu. 

Pēc aizvadītās nakts sniegputeņa gājēju ietves Cēsīs no sniega attīra izmantojot mazimēra traktorus. Viens no tā vadītājiem ReTV stāsta: šogad sniega pilsētā esot tik daudz, ka mazajai tehnikai ar pamatīgajām kupenām esot grūti tikt galā. Lai ielas pēc snigšanas sakoptu, vīri pie darba ķeroties ap trijiem, četriem naktī. Traktora vadītājs Gints Rožkalns: “Divdesmit gadus tā nav bijis. Slodze liela gan pašiem, gan tehnikai. Mums ir labs priekšnieks, naktis neguļ. Mūs pamodina.”

Tikmēr šaurajās Cēsu vecpilsētas ielās nav vietas pat mazajam traktoram. Šeit kupenas cenšas pievarēt vīri ar sniega lāpstām. Sētnieki Jānis un Aivars: “Viss tagad ar rociņām. Kad sniega daudz, pat tehnika nevar paņemt. Nav jau arī, kur likt to sniegu. Tu jau nevari pret dabu cīnīties, tagad aizvest visu sniegu no pilsētas, kas traucē, to nevar izdarīt. Tikmēr jau maijs pienāks, kamēr te aizvedīs visu sniegu.”

Cēsu novada pašvaldībā Baiba Eglīte ReTV norāda, ka šajā ziemā no pilsētas izvesti jau 450m3 sniega. Pašvaldībā vērtē, ka šādi tērēt līdzekļus nav efektīvi, tāpēc pašlaik meklē dažādus risinājumus, kā sniega izvešanu samazināt, piemēram, uz atsevišķām ielām mainot automašīnu stāvēšanas kartību. “Ja mašīnas stāvētu skujiņā, paliek maza vieta, un ir tā, ka sabiedriskais transports netiek garām. Tāpēc sadarbojamies ar policiju, mainām zīmes, liekam, informējam.” 

Pašvaldībai Cēsu novadā vēl nav precīzi aprēķini, cik šī ziema būs izmaksājusi, bet jau tagad skaidrs, ka izmaksas par sniega tīršanu būs lielākas nekā iepriekšējos gadus. Pašvaldība vēl papildus apņēmusies tīrīt piebraucamos ceļus vientuļajiem pensionāriem, kā arī citiem sociālo riska grupu iedzīvotājiem. Eglīte: “Ir daudz vairāk nācies tīrīt, kā bija plānots, piemēram, vakar runājot ar Amatas apvienības pārvaldi, ja viņiem uz sezonu plāno astoņas reizes iztīrīt visus ceļus, tad šogad tas jau ir veikts 13 reizes.”

Tikmēr Madonas novada pašvaldība aprēķinājusi, ka sniega tīrīšanai un ceļu uzturēšanai ziemā iztērēta jau viena treša daļa no kopējā pašvaldības ceļu fona. Lai atvieglotu iedzīvotāju ikdienu, Madonas novada pašvaldība apņēmusies iztīrīt piebraucamo ceļu līdz katrai lauku viensētai. Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs: “Šī ziema mums ir nesusi apmēram 150 tūkstošus mēnesī. Teorētiski mēs esam par kādu vienu līdz diviem mēnešiem aizsteigušies uz priekšu. Tas finansējums gada griezumā izlīdzinās. Vienkārši kaut kas varbūt tiks darīts mazāk vasarā no remontdarbiem, bedrīšu lāpīšanas, no kādiem būvdarbiem.”

Pašvaldības Vidzemē norāda, ka vietvarām, kur ziemas mēnešos ir lielāks sniega daudzums, būtu nepieciešams palielināt valsts finansējumu autoceļu fondā, tieši sniega tīrīšanai ziemā. Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs: “Kurzemes un Vidzemes pašvaldības šajā situācijā nav vienādas, taču kritēriji naudas sadalei pašvaldībām ir vienādi. Līdz ar to mēs varam izdarīt mazāk vasarā, jo vairāk ir jāizdara ziemā.”

Tam piekrīt arī Latvijas sniegotākajā pašvaldībā Alūksnes novadā, norādot, ka tāda pieeja ļautu paveikt papildus plānotos darbus, kuriem tagad nauda nepietiks. “Ir daudzas caurtekas, kas jāmaina, ir virsmas apstrādes, kas plānotas mazajām grants ielām, asfalta seguma maiņas jau ir paredzētas, ir diluma kārta jau nodilusi. Varētu tur piesaistīt līdzekļus,” saka Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Spodra” direktors Jānis Pūpols.

Arī Alūksnē ziema šogad ir krietns izaicinājums komunālajiem dienestiem. Vissmagāk esot tad, kad sniegšana turpinās vairākas diennaktis. Ielu un pašvaldības ceļu tīrīšanā iesaistīti gan līgumuzņēmumi, gan arī pašvaldības aģentūras darbinieki.