Viedā ierīce, kas autobraucējam ir kā daktera izrakstīta recepte

Katrs pieredzējis autovadītājs zinās teikt, ka, izbraucot ielās, vispirms jāpievērš uzmanība automobiļa tehniskajam stāvokli. Vismaz pati elementārākā diagnostika – vai riepās ir gana pietiekošs gaisa spiediens, vai deg visas spuldzītes, vai visi darba šķidrumi ir līmenī un vai nepietrūkst dzinēja eļļas. Ja viss kārtībā, tad droši varam doties savos ceļos un neceļos.

Tik tālu viss būtu skaidrs, un katram saprotams. Taču bieži vien mēs piemirstam veikt elementāru diagnostiku paši sev. Pārliecināties, ka ar asinsspiedienu mums viss ir kārtībā. Saskaitīt sirds sitienus vienā minūtē. Izmērīt temperatūru un būt drošam, ka neesam stresa mākonis, kas apdraud pats sevi un visus apkārtējos. Par sevi atceramies pēdējā kārtā vai neatceramies nemaz.

Mēs, protams, varam aizbildināties ar laika trūkumu, straujo dzīves tempu, svarīgākām lietām un daudz, ko citu. Patiesībā jau tā arī ir un retais no mums var katru rītu veltīt sava veselības stāvokļa izzināšanai. No otras puses autovadītājs ar veselības traucējumiem ir nevērīgs, neuzmanīgs un paviršs. Tātad – bīstams.

Lielisks palīgs ir modernās tehnoloģijas. Viens no parocīgākiem veidiem kā vienmēr un visur kontrolēt savu veselības stāvokli ir viedais pulkstenis. Tas palēnām ienāk mūsu dzīvē tik pat strauji kā mobilais telefons vai dators un pilda daudzas un dažādas funkcijas. Ar to var pat norēķināties veikalā, ja tas atbalsta šādu funkciju. Lai gan skaidrības labad jāsaka, ka vēl nesen šos elektroniskos laikrāžus uzskatīja tikai un vienīgi par sportistu prioritāti.

Liksim pie malas visas tās funkcijas, kas domātas sportistiem vai aktīva dzīves veida piekritējiem. Katrā visvienkāršākajā viedpulkstenī ir pieejamas neskaitāmas treniņu programmas, kas noteiks nosvilināto kaloriju daudzumu, veikto attālumu, augstumu, ātrumu un sazin vēl ko. Laba lieta, taču autosports šajā klāstā nav iekļauts, tāpēc ikdienas autobraucējam no tā ne silts, ne auksts. Labāk palūkosimies, kas var noderēt tieši mums.

Vispirms jau tas ir stresa līmeņa mērītājs. Ja gadījusies kāda ekstrēma situācija vai kārtējais alternatīvi apdāvinātais lielceļa huligāns nokaitinājis līdz baltkvēlei, kļūstam sarkani no vaiga, nikni vai pat agresīvi. Nekāda drošā braukšana tajā brīdi nesanāks. Tomēr šādās situācijās mēs parasti balstāmies uz izjūtām, kuras var pievilt. Pat šķietama miera sajūta var būt mānīga. Un te nu talkā nāk pulkstenis, kurš ne tikai precīzi parāda jūsu stresa līmeni, bet sniedz rekomendācijas un stāvokļa novērtējumu. Lielisks iemesls, lai nobrauktu maliņā, iedzertu malku vēsa ūdens, noskaitītu līdz simts un tad droši turpināt ceļu.

Pulsa skaitītājs. Katram tas ir nedaudz individuāli atbilstoši organisma īpatnībām. Tajā pašā laikā pārlieku strauja sirdsdarbība pie stūres var izrādīties liktenīga. Pilnīgi droši, ka šādā situācijā zaudējam modrību, novēršam uzmanību no ceļa un neesam tālu no nopietnākām problēmām. Gandrīz jebkurš viedais pulkstenis spēj kontrolēt sirds ritmu un vismaz aptuveni to attēlot ciparnīcā. Drošības labad ieteicams izmantot pazīstamu un pasaulē atdzītu viedo ierīču zīmolus – Samsung, Garmin, Huawei. Lai arī ne visās valstīs šīs ierīces ieguvušas medicīnas instrumenta sertifikātu, parasti precizitāte ir mērāma procenta desmitdaļās.

Ja sirds nav mūsu stiprākā puse, tad vērts izvēlēties tādus viedos pulksteņus, kuri nodrošina elektrokardiogrammas funkcijas. Tas ir vienkāršākais veids kā izvairīties no sirds lēkmes vai pat infarkta atrodoties pie auto stūres. Diemžēl šādi gadījumi nav retums un ir bīstami gan pašam autobraucējam, gan apkārtējiem.

Labs viedais pulkstenis pratīs konstatēt faktu, ka pārāk ilgi esam bijuši nekustīgā stāvoklī. Piemēram, ir pulksteņi, kas ar skaņas signālu un animētu attēlu ciparnīcā paziņo, ka pienācis īstais brīdis nedaudz izkustēties. Grozies kā gribi, taču tālākos ceļos lielākā autobraucēju daļa vai nu grēko un cenšas nokļūt galamērķī bez atpūtas pauzēm, vai arī gluži vienkārši nepievērš tam uzmanību. Labs viedais pulkstenis to paveiks jūsu vietā un, iespējams, izglābs jūs no pamatīgām nepatikšanām vai pat traģēdijas.

Lai arī vidusmēra elektroniskais laikrādis spēj noteikt jūsu temperatūru, tā nav tā, ko parasti mēram ar termometru. Pulksteņa sensori ir spējīgi noteikt ādas virskārtas temperatūru. Nedaudz “piešaujoties”, tas var būt labs palīgs, lai novērstu auto vadīšanu paaugstinātas temperatūras laikā. Nav jābūt mediķim, lai saprastu, ka ķermeņa temperatūra virs 37,5 var būt bīstama, jo rada miegainību, samazina koncentrēšanās spējas un visādi citādi negatīvi ietekmē drošu braukšanu.

Un, visbeidzot, jaunākais sasniegums modernajās tehnoloģijās – viedais pulkstenis ar asinsspiediena mērīšanas funkciju! Profesionāli šoferi pirms reisa tiek pārbaudīti pie autoparka mediķa. Tajā skaitā asinsspiediena rādījumi. Arī vieglo automobiļu vadītājiem šis mērījums ir ļoti svarīgs. Ne velti hipertonijas gadījumā tiek atteikts pozitīvs medicīniskās komisijas lēmums.

Viedie laikrāži ar asinsspiediena mērīšanas iespējām nav gluži jaunums. Jau kādu laiku pieejami pulksteņi, kas ar šo uzdevumu tiek galā. Tiesa gan, mērīšanas veids atšķiras no ierastā, jo lietā tiek likti sensori un programmas algoritmi, kas izejot no sirds darbības un citiem parametriem spēj aprēķināt asinsspiediena rādījumus.

Pavisam nesen šī funkcija sasniedza jaunu līmeni, piedāvājot ierīci, kas darbojas tieši tāpat kā visiem labi zināmās asinsspiediena mērīšanas ierīces – tiek uzpūsta elastīga manžete, pārdesmit sekundēs pulksteņa ciparnīcā vai sapārotajā telefonā redzam precīzu mērījumu.

Pat tad, ja neesam noskaņoti uz lielo sportu un smagiem treniņiem, viedais pulkstenis spēs pasargāt jebkuru autobraucēju no daudzām iespējamām problēmām. Galvenais – kā jau ar jebkuru citu lietu – izdarīt pareizo izvēli un atrast savām vajadzībām vispiemērotāko. Stils, dizains, cena vai prestižs, tas lai paliek katra paša pārziņā. Pāri visam mūsu pašu un apkārtējo drošība!