Vienā no deviņiem pakalniem Talsu vārda dienā atklāj īpašu estrādi

Vienīgā pilsēta Latvijā, kuras vārds ierakstīts kalendārā, ir Auce, taču janvāra vidū vārda dienu svin arī deviņu pakalnu pilsēta Talsi. 17. janvārī kalendārā blakus Dravjiem un Teņiem Talsu vārdu neatrast, taču talsinieki atzīmē dienu, kad pilsētas vārds pirmo reizi pieminēts. Un ne tikai atzīmē, bet patiešām ik gadu svin.

Talsu pilsētas vārda dienas svinības pavada daudz un dažādas aktivitātes. Šoreiz varēja izvēlēties arī vairākas pastaigas un orientēšanās spēles, ko, piemēram, Talsu novada muzejs piedāvāja senajos Talsos. Uz labu laimi izvēlies aploksni un dodies meklējumos. Katrai komandai pēc iespējas ātrāk šodienas Talsos jāatrod vietas, kas fiksētas sendienu pilsētā.

Precizitāte un ātrums bija galvenie kritēriji, un orientēšanās spēle, kas radīta speciāli Talsu pilsētas vārda dienai, būs pieejama arī turpmāk. Taču vārda dienas svinības noslēdzās ar muzikālo pikniku atjaunotajā Ķēniņkalnā. Tur pilsētas dārzā izveidota jauna estrāde, kurā nu izskanējis pirmais pasākums – gan ar Talsiem īpašām dziesmām, gan mūziķiem, kuri ir no deviņu pakalnu pilsētas. “Talsi ir mana mīļākā pilsēta, pavisam noteikti, un es domāju, ka tieši paši talsinieki, šeit dzīvojot, nevar sajust to skaistumu, kas šeit ir – tikai tad, kad tu aizbrauc tālāk prom, piemēram, kā es, aizbraucot uz Rīgu un laiku pa laikam atbraucot uz Talsiem, es saprotu – mīļie Talsi,” saka Mārtiņš Kits, mūziķis.

Ķēniņkalnā izveidota 360 grādu skatuve, ko aptver pusielokā izvietoti soli. Un no skatuves paveras skats uz klasisko Talsu panorāmu un ezeru. Kits: “Es jau sajutu to vasaras noskaņojumu ar kādiem akustiskajiem koncertiem šeit varētu braukt (vienkārši tikai tāpēc, ka šeit ir ļoti jauki) vislielākās, visspožākās Latvijas zvaigznes, jo te tiešām ir īpaša atmosfēra. Tikko iedomājos, ka mēs noteikti kādā no deviņiem pakalniem varam gaidīt Mārtiņa Kita soliņu. Busuļa soliņš ir, es zinu, ka plāno arī uz citiem, bet ir taču deviņi pakalni – tur sanāks arī Mārtiņam Kitam [smejas]. Tas būtu ļoti jauki! Tas man būtu tāds gods, ka es droši vien brauktu no tā ziemā notīrīt sniegu.”

Talsu vārds pirmo reizi minēts Romas pāvesta sūtņa Alnas Balduīna līgumā ar kuršu cilšu vecākajiem pirms 792 gadiem. Tik ilgi gan Talsi vārda dienu nesvin, bet jau vairākus gadus šī tradīcija pašiem talsiniekiem ir svarīga – jebkādos laikapstākļos. “Man liekas, ka šī ir lieliska iespēja – tas nekas, ka otrdiena. Tas nekas, ka janvāris, tas nekas, ka līst! Bet tā kopā būšana un sajūtas ziemas laikā un mūsu pelēkajā ikdienā ir tik svarīgas,” atzīst Dace Obodovska, Talsu Tautas nama direktore.

Tikmēr šajos svētkos talsinieki Artūrs Liepiņš un Linards Āboltiņš jeb “Mākslas lielgabalu aizsardzības biedrība” jau ieskicēja nākamos svētkus. Abiem ir ideja pilsētas svētkos izveidot īpašu pastaigu, kas balstīta uz dokumentāliem talsinieku stāstiem, kuru savākšanā būs nepieciešama vietējo palīdzība. “Kurā cilvēki tad varētu iepazīt mūsu pašu stāstus, kas varbūt slēpjas, nezinu, aiz kādas mājas četrām sienām – kaut kas tāds īpašs, ko publiskā vidē neredzam, ko tādu, kas veido mūsu cilvēkus,” saka Linards Āboltiņš, muzikālā piknika apmeklētājs.

Talsiem ir ne tikai vārda, bet arī dzimšanas diena, kas ik gadu tiek atzīmēta 15. aprīlī, kad tai savulaik tika piešķirtas pilsētas tiesības.