Viesu nami laukos ar bažām gaida rudens un ziemas sezonu

Lauku tūrismā strādājošie nobažījušies, vai vasaras sezonā izdosies uzkrāt pietiekami, lai pārziemotu. Tās tūrisma mītnes, kas izdzīvos, nākamajā sezonā noteikti būs spiestas būtiski celt cenas. Kāda aina pašlaik iezīmējas Latvijas lauku tūrismā?

Gada pirmajā pusē aktivitāte tūrisma nozarē Latvijā pamazām atjaunojusies. Pavasarī, kad atcēla kovida ierobežojumus, cilvēki bija noilgojušies ceļot. Tiesa, vairāk uz ārvalstīm. 

Latvijas Bankas galvenā ekonomiste Daina Pelēce stāsta: “Cilvēki ir nocietušies, un tā aktivitāte ir vairāk manāma, Latvijas ceļotājiem braucot uz ārvalstīm un apmeklējot citas valstis.”

Kā atzīst kempingā “Ezerpriedes”, Latvijas laukos uzņēmēji to izjūt. Tie ir ceļotāji, kuri šovasar visdrīzāk neatbrauks uz kādu no Latvijas viesu mājām. “Viņi to naudiņu vēlas iztērēt Turcijā. Un nereti tās cenas ir tādas, ka liekas - Turcijā ir lētāk. Visiem liekas, ka Latvijas lauku tūrisms nez kāpēc ir dārgs, ka tepat uz vietas visam vajadzētu būt par grašiem,” saka Zane Jēgere, kempinga “Ezerpriedes” saimniece.

Pamatīgs izaicinājums tūrisma mītnēm Latvijā ir aizvien pieaugošās izmaksas. Gan elektrības un siltumenerģijas izmaksas, gan arī pārtikas cenas. Tāpēc nākamgad atpūta Latvijas laukos noteikti būs dārgāka. “Tie pasākumi, kas baidījās šogad teikt “jā”, ka taisām, plānojuši uz nākamo gadu, tad tur ir jārēķinās, ka cenas būs dārgākas,” atzīst Latvijas Lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” vadītāja Asnāte Ziemele.

Dažādu izmaksu straujais kāpums un neziņa, kā rudenī izvērtīsies kovida situācija, jau tā novārdzinātajā tūrisma nozarē iezīmē vēl skumjāku ainu.

Latvijas Bankas galvenā ekonomiste Daina Pelēce: “Ir jau daudziem parādi , un visas izmaksas - uzturēšana, energoresursu cenu pieaugums -, tas viss uzliek lielāku slogu viesnīcām un citiem tūrism uzņēmumiem. Noteikti, ka ir pilnīgi iespējami, ka būs bankrota gadījumi.”

Ukrainas kara ietekmē pie mums krietni samazinājies ceļotāju skaits no ārvalstīm. Vairākas ReTV aptaujātās viesu mājas laukos atzīst: lai izdzīvotu, nākas atkal pielāgoties jauniem apstākļiem, šoreiz kaut vai naktī pieņemt ikvienu pēdējā brīža rezervāciju. Foto: Freepik