Viļakas novadā medības izvērtās par traģēdiju

Viļakas novadā bojā gājis medību vadītājs. Pārkāpjot medību drošības noteikumus, viņš pameta savu vietu mednieku līnijā, kā rezultātā viņu sašāva paša dēls.

Valsts meža dienesta (VMD) Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris medību jautājumos  Laimonis Kļaviņš stāsta, ka pats puisis bijis šokā. Esot sagaidīts eksperts, tālāk dodoties uz notikuma vietu un parādot, kā pats stāvēja un kādā virzienā šāva. Tiek uzsvērts, ka rupji pārkāpta medību drošība.

Policija sākusi izmeklēšanu; ierosināts kriminālprocess, kurā jaunajam vīrietim draud sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu vai piespiedu darbu.

Pēdējos 10 gados ir notikuši 25 nelaimes gadījumi, no kuriem četri bijuši letāli. Negadījumi ir notikuši tieši medībās ar dzinējiem, un visos gadījumos par iemeslu bijusi šaušana pa mednieku līniju. Dienesta speciālistu novērojumi liecina, ka bieži vien drošības pārkāpumus izdara tieši pieredzējušie mednieki.

Valters Lūsis, VMD Medību daļas vadītājs, pauž, ka, ja ņem vērā statistiku, tad jaunie mednieki tādos nelaimes gadījumos nav iesaistīti – ar ieročiem ir daudz uzmanīgāki. Viņš uzsver, ka nepieciešams vairāk ieguldīt līdzekļus mednieku izglītošanā – ne tikai esošo, bet arī topošo.

Ko darīt, lai šādi jautājumi neatkārtotos – atbildes nav. Latvijas mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks ir novērojis, ka visvairāk šādi pārkāpumi ir no pieredzējušo mednieku puses – viņiem šķiet, ka visu zina un ka mācīt nevajag. Haraldam Barvikam šķiet, ka bargāki sodi no dienestu puses nebūtu jāpiemēro, taču jāvēršas pie klubu un medību vadītājiem, lai tie sekotu situācijai pašu medību laikā, kā arī klubos.

Mednieku saimē valda drūma noskaņa, jo šādi gadījumi vienmēr rada diskusijas, kas var beigties ar ierobežojumiem. Turklāt - bojā gājis viens no pieredzējušiem medniekiem.