Viļānos draud nesakārtoto pastkastīšu demontēšana

Mantojums, kas saglabājies no pagājušā gadsimta vidus – tā Viļānu iedzīvotāji saka par saviem kopējiem pastkastīšu punktiem. Lielākā to daļa neatbilst sakārtotas pilsētvides prasībām, to izskats ir vidi degradējošs. Pašvaldībā pieņemts lēmums aicināt iedzīvotājus līdz vasarai novietot jaunas pastkastītes pie sava privātīpašuma, vai atjaunot esošos kopējos pastkastīšu punktus tā, lai tie būtu atbilstoši drošai sūtījumu saņemšanai.

Viļānu pilsētas un apkārtējo pagastu ielās līdz pat šai dienai ir saglabājušies Padomju Savienības laikā ierīkotie kopējie pastkastīšu punkti. Lielākā to daļa gan ir ļoti neapmierinošā stāvoklī – pastkastītes ir sarūsējušas, novietotas uz nestabila pamata vai pat zemes, kā arī tās nevar aizslēgt. Lai situāciju uzlabotu, Viļānu apvienības pārvalde aicina iedzīvotājus jau tuvākajā laikā uzsākt pastkastīšu labiekārtošanu vai nomaiņu. Uzrunātie viļānieši līdz šim gan neko par to nav dzirdējuši, tomēr piekrīt, ka savu laiku esošās pastkastītes jau ir nokalpojušas.

Sākotnēji Viļānu apvienības pārvalde ar lūgumu sakārtot kopējos pastkastīšu punktus rakstiski vērsās pie uzņēmuma “Latvijas Pasts”. Uz to tika saņemta atbilde, ka - atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem tas neietilpst “Latvijas Pasta” pienākumos, iedzīvotājiem būs jāver vaļā savi maciņi. VAS “Latvijas Pasts” pārstāve Gundega Vārpa: “Ik pa laikam mēs saņemam šādas vēstules ar prasībām kaut kur nomainīt pastkastītes. Patiesība un fakti ir tādi, ka katrs pastkastītes īpašnieks pats ir atbildīgs par tās stāvokli, par tās pareizu izvietojumu, par to, lai korespondenci tajā ievietot būtu droši.”

“Šīs pastkastes vēsturiski ir izvietotas dažādos īpašumos – tās var būt privātīpašumā, kopīpašumā. Šajā ziņā arī ir daudz neskaidrību. Mēģināsim ar iedzīvotājiem komunicēt, arī likt paziņojumus šajās pat pastkastēs, lai tiek sakārtotas. Mēs jau jūtam, ka būs nepieciešams arī no mūsu puses palīdzēt iedzīvotājiem,” uzsver Ivars Ikaunieks, Rēzeknes novada Viļānu apvienības pārvaldes vadītājs.

Šobrīd iecerēts, ka kopējo pastkastīšu punktu labiekārtošana un atjaunošana vienotā stilā jāveic līdz šī gada 1. jūnijam. Tam sekos to izvērtēšana. “Kā ierosinājums – lai paliek tā pati dzeltenā krāsa. Izveidota tiks komisija, kas 1. jūnijā vai tuvu tam darba dienas datumam apsekos. Ja šī pastkaste neatbildīs mūsu uzstādītajiem noteikumiem, ka tā ir sakopta, uz taisna pamata, bez rūsas, nokrāsota, tad tiks demontēta,” saka Ivars Ikaunieks.

Pilsētvidi degradējošas pastkastes ir problēma visā Latvijā. Uzņēmuma “Latvijas Pasts” adrešu reģistrā kopumā fiksētas vairāk nekā viens miljons adreses, no kurām aptuveni 50 000 adresēs ir salauztas un korespondences drošai ievietošanai nepiemērotas pastkastītes, vai to nav vispār.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik