Vilces muižā meklē vēsturisko skaistumu

Noņemot 12 slāņu krāsojumu, restauratorēm Jelgavas novada Vilces muižā izdevies atklāt 18.gadsimta sienu un griestu gleznojumus. Savukārt gadsimtu vēlāk muižai piebūvētajā verandā atrasta simtgadīga apkures sistēma.

18.gadsimta vidū celtajā barona Medema muižā Vilces pagastā mūsdienās mājvietu radušas dažādas iestādes, tostarp pagasta pārvalde, bet visilgāk šeit bijusi skola. Mainot funkcionālo nozīmi, veiktas dažādas pārbūves, un gadu gaitā uzkrājies pamatīgs kultūrslānis.

Anda Duge, Vilces pagasta pārvaldniece: "Bija laiks, kad mums ļoti patika brūna un zaļa eļļas krāsa, kad vecas grīdas un senas apzīmētas sienas likās neglītas, bet tagad mums tas viss liekas apslēpts skaistums."

Muižas arhitektoniskās izpētes laikā konstatēts, ka kādreizējā bibliotēkā varētu būt saglabājies arī kaut kas no vēstures.

Noņemot 12 krāsu slāņus restauratorēm arī izdevies atklāt vēsturisko sienu un griestu gleznojumu, kas gan neesot viena meistara darbs. Kā atzina restauratore Irbe Grīnberga: "Ir divi dažādi rokraksti, bet otrais mākslinieks ir ņēmis vērā pirmā veidoto gleznojumu un pieskaņojies arī nedaudz tai zilganajai gammai tos toņus. Vienkārši tur ir romantiskāks, bet gleznojums uz sienām ir tāds iluzors, arhitehtonisks. Iespējama, ka tur ir bijusi ainava, jo tur var redzēt kokus."

Natālija Jātniece, restauratore: "Katram laikmetam ir sava mode, un iemītnieki ir gribējuši to telpu padarīt tam laikam modernāku, sienas apgleznoja arī varbūt tāpēc, lai dabūtu tādu telpiskumu, ko nevar ieraudzīt ikdienā, bet, lai radītu tādu ilūziju."

Izvērtējot, cik no vēsturiskajiem gleznojumiem iespējams atjaunot, iespēju robežās tas arī tikšot darīts, bet pati telpa visticamāk kļūšot par vēl vienu vietu, ar ko priecēt tūristus. Sagatavošanās darbi uzsākti arī muižas verandā, kas būvēta apmēram gadsimtu vēlāk. Atbrīvojot telpu, atklājusies senā apkures sistēma, kas zināmā mērā līdzinās mūsdienu centralizētajai apkurei.

Anda Duge, Vilces pagasta pārvaldniece: "Zem verandas ir pagrabiņš, kur ir kamīns. Kurinot kamīnu, pa īpašu aili un šahtu, es varbūt tehniski tik pareizi nepateikšu, ir atstātas ailes, pa kurām veranda saņem siltumu, un tā siltuma ir pieticis."

Atjaunot seno apkuri neesot iespējams, jo skurstenis jau sen kā nojaukts, bet apskatāma tā būšot.