Vilcienu stacijas ēkas dažādie likteņi jaunā ReTV raidījumā “Tiksimies stacijā!”

Vairāk nekā 160 gadu laikā dzelzceļš Latvijā ir piedzīvojis un pārdzīvojis gan straujas attīstības posmus, gan krīzes, gan postošus kara gadus, gan stabilus periodus. Dzelzceļa vēstures laika loku nozīmīgākie liecinieki ir staciju ēkas. Par to dažādajiem likteņiem jau drīzumā uzzini dokumentālā stāstu ciklā “Tiksimies stacijā!” kanālā ReTV.

Pasažieru stacijas ēkas reprezentēja konkrētu pilsētu vai ciemu un kalpoja vilcienu pasažieriem. Daudzās staciju ēkās nodrošināja ēdināšanu, tirgoja laikrakstus, te bija pasts un citi pakalpojumi. Cilvēki satikās, piedzīvoja šķiršanās. Šobrīd dzīve mainījusies un daudz ko no tā visa cilvēki dara citādi. Aptuveni puse no visām sākotnējām staciju ēkām ar dzelzceļu vairs nav saistītas – pēdējo 50 gadu laikā likvidēti teju visi šaursliežu dzelzceļi, slēgta vilcienu kustība arī vairākos platsliežu dzelzceļa iecirkņos. Un rodas jautājums, kas notiek vai noticis ar šīm neparastajām ēkām. Kāda nav izturējusi laikazobu, kādā ir iecienīta kultūrvieta, kādā ir dzīvojamā māja, bet kāda kļuvusi par baznīcu.

Astoņās sērijās “Tiksimies stacijā!” raidījuma veidotāji (Skrundas televīzijas komanda – Ieva Benefelde, Alans Perševics un Ivo Perševics) dosies vairāku dzelzceļa līniju virzienos, lai atklātu šādu ēku stāstus (atmiņas un šodiena, leģendas, nostāsti) sarunās ar tajās mītošajiem vai reiz mitušiem cilvēkiem, bijušajiem dzelzceļa darbiniekiem, vietējiem novadpētniekiem, industriālā mantojuma ekspertiem, iekļaujot arī tādas nozīmīgas transporta nozares vēsturi kā dzelzceļš.

“Tiksimies stacijā!” pirmizrāde notiks 21.augustā plkst.19.30 kanālā ReTV. Nākamās sērijas būs skatāmas svētdienās plkst.19.30 ar atkārtojumu trešdienās plkst.19.25 un ceturtdienās plkst.12.00 kanālā ReTV.


Foto: Ieva Benefelde


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem
Par raidījuma saturu atbild SIA "TV Kursa"
#SIF_MAF2022