Vilsona verandā Čaku nomaina Ziemeļnieks

Pandēmijas ierobežojumu laikā Vilsonu ģimene ļāvās avantūrai - Upesgrīvā savas verandas durvis atvēra mākslai un skatītājiem. Tas attaisnojās ar uzviju, un pirmizrādi piedzīvojusi jau otrā muzikālās dzejas izrāde, kas šoreiz veltīta Jānim Ziemeļniekam. Nu vairs neuzstājas Mārtiņš Vilsons viens, bet veseli trīs Vilsoni.

Savas “Rūķu” mājas durvis Vilsonu ģimene šovasar ver jau plašāk. Skatītāji tiek aicināti ne tikai verandā, bet arī istabā, kur pie sienām redzama unikāla, nekad publiski neizrādīta Dāvja Spundes fotogrāfiju izstāde. Starp tām ir arī viena īpaša paša Ziemeļnieka uzņemta fotogrāfija, par ko liecina paraksts fotogrāfijas otrā pusē. Fotovēsturnieks Pēteris Korsaks atzīst, ka viņam ir ļoti interesanti vairāk iepazīt Jāni Ziemeļnieku kā dzejnieku. “Cik viņš ir dažāds – gan pesimists, gan optimists. Viņš pēc dabas bijis arī liels smējējs un optimistisks. Dzejā jau arī to varēja sajust.”

Jaunākajā muzikālajā dzejas izrādē uzstājas ne tikai Mārtiņš Vilsons, bet arī viņa dēls Gustavs un brālēna mazdēls Svens, kura oriģinālmūzika papildina Ziemeļnieka dzeju. Gustavam dzejnieks bija jaunatklājums, bet Svens Ziemeļnieku atceras no skolas laikiem. “Pirmais, kas palika atmiņā, ka viņš opiju lietoja. Sevišķi tīņa gados – haha, kaut kāds narkomāns. Bet tagad, kad iedziļinies vairāk tajā dzejā – ļoti skaista. Katra izrāde savā ziņā ir tāds iekšējs pārdzīvojums.”

Izrādē skan arī deviņas Jura Kulakova dziesmas ar Jāņa Ziemeļnieka dzeju no 2008. gadā radītā cikla “Ētera odējs”. Viņš atzīst, ka Vilsonam atdevis visas nošu kopijas un dziesmu ierakstus, tāpēc pirmizrādē pat nav zinājis, kuras dziesmas izvēlētas. Komponists Juris Kulakovs:Mārtiņš, manuprāt, ļoti labi piestāv Ziemeļniekam. Viņa romantisms un personības šarms, starojums piešķir kādu citu dimensiju tām dziesmām.”

Ziemeļnieka dzeja Upesgrīvā skanēja visu šo nedēļu, atkal atgriezīsies septembrī.

Mārtiņu Vilsonu novērtē arī vietējie talsinieki, kas radošās izpausmes verandā izvirzījuši nominācijai “Gada jaunums” konkursā “Radi Talsu novadam”.