Vīnogu biznesam Latvijā ir nākotne

Līdz ar klimata pārmaiņām Latvijā aizvien populārāka kļūst vīnogu audzēšana. Vīnogu izstādē Bauskā uzrunātie audzētāji priecājas, ka energoresursu cenu kāpums viņus ietekmējot mazāk nekā, piemēram, dārzeņu audzētājus. Arī vīnogu raža šogad esot laba, vien laika apstākļu ietekmē vīnogās šogad esot pārāk maz cukura.

Priekšstats, ka Latvijā audzētās vīnogas ir sīkas un skābas zilas odziņas, jau sen esot maldīgs.. Bauskas pievārtē Gata Kužuma vīnogu dārzā ir vairāk nekā 500 šķirnes vīnogu, kuras droši var salīdzināt ar siltajās zemēs audzētajām

Atšķirībā no dārzeņu audzētājiem vīnogu audzētājus mazāk ietekmējot energoresursu cenu lēciens, jo vīnogas lielākoties aug dārzā vai neapkurināmās siltumnīcās. Tomēr vīnogu raža un garšas kvalitāte ir ļoti atkarīga no laika apstākļiem. “Raža ir liela, cukura ir maz, lai gan diezgan interesanti… līdz šim, kad ņēmām vīnam [paraugus], mērījām skābi, skābes arī nav. Tā jau varētu iztikt, ja vēl tagad būtu bišķi, bišķi siltāks. Nenormāli trūkst cukura,” stāsta Gatis Kužums, vīnogu audzētājs no Bauskas.

Jau sesto reizi, septembrī, kad vīnogām jābūt pašā pilnbriedā, Bauskas pilī tika rīkota vīnogu izstāde. Šogad tajā piedalījās desmit Zemgales un Kurzemes vīnogu audzētāji, kuri uz izstādi bija atveduši 150 vīnogu šķirnes. Kā smej vīnogu audzētāji, neviens gads neesot tik slikts, lai nākamais nebūtu vēl sliktāks. 

Tomēr, neraugoties uz dažādām problēmā, ar ko saskaras vīnogu audzētāji, uzrunātie ReTV norāda, ka nu jau vīnogu audzēšana Latvijā esot kļuvusi populāra, noteikti varot teikt, ka vīnogu biznesam ir nākotne. Tam piekrīt arī Dārzkopības institūta zinātnieki. “Mums mainās klimats, aizvien pielāgojas ekskluzīvas, labas šķirnes. Lielogu šķirnes, kuras agrāk likās neiespējami audzēt. Tagad tas ir iespējams. Ir arī zināšanas vairāk, domāju, noteikti, ka vīnogas kļūst aizvien populārākas,” uzsver Dzintra Dēķena, Dārzkopības institūta pētniece.

Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrībā lēš, ka pašreiz Latvijā vīnogas tiek audzētas aptuveni 30 līdz 40 hektāros. Latvijā audzētās vīnogas galvenokārt tiek izmantotas vīna un sulas ražošanai.#SIF_NVZ2022