“Viņš nekad negribēja parādīt vājumu.” Dokumentāls stāsts par Juri Jurjānu

Gandrīz pirms gada 30. maijā aizsaulē devās Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Juris Jurjāns. Režisore Dzintra Geka dokumentālajā filmā sniegusi ieskatu mākslinieka dzīves nogales ikdienā. Sākot ar gleznošanu darbnīcā, beidzot ar tikšanos pirtī ar paziņām. Filma pirmizrādi piedzīvoja Rīgā, bet šobrīd arī reģionos tiek rīkoti īpašie seansi, kur skatītāji var tikties ar filmas režisori un filmēšanas komandu. Šāds seanss aizvadīts arī Cēsīs. 

Jau filmas nosaukums “Juris Jurjāns. Septiņas dienas ar gleznošanu, runāšanu, klusēšanu” pasaka, ka tās laikā iespējams redzēt septiņas dienas mākslinieka mūža nogalē. 

Dzintra Geka ar Juri Jurjānu neformālā gaisotnē tikusies vairākkārt. Režisore stāsta, filma tapusi, jo laika gaitā saskatījusi mākslinieka interesanto dzīves uztveri. “Viņa ziņkārība par dzīvi, viņa atvērtība. Viņa alkas gleznot, viņa priecāšanās par dzīvi, par katru sīkumu. Par bērnu autobusā, par biezpiena mazīti Vecrīgas kafejnīcā. Par cilvēkiem, kas pie viņa jauši vai nejauši ierodas darbnīcā. Bezgalīgā mīlestība pret sievu Aiju, kas jau bija mūžībā. Viņš it kā visu laiku bija viens, bet tajā pašā laikā runāja par bērniem, par mazbērniem.”

Režisore stāsta, ka mākslinieks ik dienu devās no mājām Berģos uz darbnīcu Vecrīgā, kur lielākoties netraucēti darbojās viens. Kāpis sestajā stāvā pa čīkstošām trepēm, kas nebija viegli, un gleznoja līdz pēdējam elpas vilcienam. Mākslinieka ikdienas gaitām Dzintra Geka sekoja kopā ar operatoru Viktoru Grībermani. Geka: “Jāsaka, viņš bija ļoti atsaucīgs. Vienīgi – tāds ļoti vīrišķīgs. Viņš nekad negribēja parādīt vājumu, ka reizēm piekusa vai viņam apnīk gleznot. Tā viņš teica – tagad brauc projām, mēs ar Viktoru paliksim. Viktors teica, ka jā. Pēc laika jau teica “šodien, Viktors, pietiek”.”

Filmā izdevies parādīt arī mākslinieku ārpus darbnīcas, arī cilvēkus, kuri bija viņa dzīvē. 

Režisore Dzintra Geka un operators Viktors Grībermanis mākslinieku ikdienas gaitās pavadīja vairāk nekā divus gadus, uzklausot viņa atmiņas, pārdomas, atziņas par dzīvi un mākslu.

Filmas skatītāji pēc seansa Cēsīs stāsta, režisorei izdevies parādīt Jura Jurjāna cilvēcisko pusi.

Ceturtdien, 23. maijā, filmas radošā komanda tiksies arī ar skatītājiem Liepājā. Filma par Juri Jurjānu ir tulkota arī angļu valodā, lai ar mākslinieka nezināmo pusi iepazītos arī citur.