Vīrieši pirmskolā - diskriminācija?

Dzimuma dēļ bērnudārzā nevar strādāt par audzinātāju – rīdzinieka Krista Sirsniņa sociālajā vietnē Facebook publicētais raksts, kas saņēmis plašu rezonansi un atšķirīgus viedokļus. Citāts - “Dārziņā vecākiem ir šāds uzskats – vīrieši, kas vēlas strādāt dārziņā visšmucīgākos un fiziski smagākos darbus (tīrīt grīdas, podus, galdus un, protams, mainīt autiņbiksītes un mazgāt dupšus) tur aizdomās, ka ir pedofili vai gramstītāji.” Krists ir divu bērnu tēvs un uzsver, kā vecākais brālēns jau kopš agras jaunības uzņēmies rūpi par mazākajiem. 

“Es, protams, kā vecākais vienmēr esmu palīdzējis. Ballītēs, mums tur ir ģimenes sanākšanas, uz dzimšanas dienām vai kaut kas tāds. Man visi radinieki saka - o, Krists, viņš ar bērniem, lai ņemas. Viņam padodas. Un tā jau man tā pieredze izveidojās. Ne tikai gadu gaidā es to esmu iemācījies, bet arī tas, ka man tas tiešām patīk - rūpēties, spēlēties,” saka Krists Sirsniņš, kurš vēlas strādāt pirmsskolas izglītības iestādē.

Pirms 12 gadiem, uzsākot pedagoga darbu bērnudārzā, ar aizdomu pilnu attieksmi gan no bērnu vecākiem, gan kolēģiem saskāries ogrēnietis Jānis. Viņam nācies pārliecināt, ka vīrietis ir ne tikai tiesīgs, bet arī spējīgs strādāt pirmskolas izglītības iestādē. Jānis norāda, ka Krista gadījums aktualizējis jau sen pastāvošu, bet maz analizētu problēmu Latvijā. 

Ogresgala PII “Ābelīte” vadītājas vietnieks Jānis Iklāvs skaidro: “Tajā brīdī, kad mums ir jārunā par kaut kādam citām šīm te liberālām lietām, mēs esam liberālākā valsts pasaulē. Bet, kad mums tiešām ir pilnīgi reāla situācija, kad vīrietis grib strādāt bērnudārzā, tad liela daļa krata ar pirkstu - nu, nu, nebūs tev manam bērnam skārties klāt. Kāda starpība, ja notiks kaut kāds negadījums un, nedod Dievs, bērns nonāks slimnīcā, pretī ir ārsts ķirurgs, piemēram. Un tas bērns, piemēram, ir jāredz kails. Tēvs un māte nāks klāt un kratīs ar pirkstu “nē, nē, gaidīsim ķirurgu sievieti, jūs te viņam klāt neskarsieties”. Te ir principā tieši tas pats.”

Līga Zaķe, Ogresgala PII “Ābelīte” vadītāja, gan atzīst: “Jānis ieiet grupā strādā ar viņiem. Sevišķi puišiem tas ļoti svarīgi. Jo mūsdienās tētis ģimenē ir, it kā nav. Mana pārliecība, būtu izcili, ja katrā grupā varētu strādāt vīrietis un sieviete. Mamma un tētis, kas dod katrs savu enerģētiku bērniem, un bērniem tas ir pienesums. ”

Zaķe uzskata, ka gadījumā ar Kristu vecāku spiediena rezultātā darba atteikums jāvērtē kā vadītājas kļūda. “Ģimenē tak tētis arī mazgā meitenēm dupšus. Vai otrādi. Tad, kāpēc sievietes var mazgāt bērniem dupšus, par pārējo vispār kāda atšķirība. Tas ir izcili, ja vīrietis ir pirmskolā. Es pieņemtu vēl, ja būtu iespēja.”

Humanitāro zinātņu doktors un pētnieks Deniss Hanovs uzsver, ka sabiedrība Latvijā ir caurstrāvota ar fobijām. Šajā gadījumā vecāku vidū pastāvošie stereotipi diskriminē cilvēkam veidot karjeru. 

Deniss Hanovs: “Ja mēs neticam vīriešiem, kāpēc mums jātic sievietēm šajos amatos? Vai tad seksuāla rakstura vardarbība ir atkarīga tikai no tā, ka cilvēks ir vīrietis? Nekādā gadījumā. Vardarbība nepazīst ne dzimumu, ne reliģiju, ne vecumu. Tas ir konkrēta cilvēka gadījums. Bet uz tā pamata liegt cilvēkam īstenot savas profesionālās karjeras iespējas ir diskriminācija, par ko ir jāsoda. ”

Hanovs norāda, ka viens no cēloņiem sabiedrībā pastāvošajām fobijām un stereotipiem ir politiķu kultivēta nostāja. “Pirmkārt, mums ir jāveido mehānismi, kā var sodīt politiķus, par to, ka viņi izplata apzināti, lai veidotu savu politisko kapitālu, naida runu.”

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas sniegtajiem datiem 2019./2020. mācību gada sākumā no 11 430 pedagoģiskajiem darbiniekiem pirmskolas izglītības iestādēs, vien nepilns procents jeb 102 strādājošie ir vīrieši, 99.11% - sievietes. 



Foto: pixabay.com