Visu vasaru Dundagas pilī būs apskatāma dižizstāde

Nu jau kādu laiku par jaunu mākslas telpu Talsu novadā pārvērtusies Dundagas pils. Tā veido izmēros iespaidīgas izstādes, bet šobrīd Dundaga lauzusi savu rekordu – līdz pat rudenim pilī būs apskatāmi vairāku desmitu autoru darbu.

Ikviens Dundagas pils apmeklētājs izstādē šobrīd nonāk, jau atverot ārdurvis. Tieši tik vērienīga tā ir. Izstādei dots nosaukums “Parāde”, un tajā dižojas 41 autors ar 55 darbiem. Mākslinieki slavē Dundagas pils ieguvumu – Ievu Kalniņu –, kam katram darbam izdevies atrast vislabāko vietu pilī. “Ņemot vērā telpu, kur atrodas, kā gaisma krīt virsū, kādas sienas ir apkārt, vai tas ir gaitenis, galerija, kas blakus atrodas. Un tas viss ir ļoti, ļoti lieliski piemeklēts un iekārtots,” saka Andra Dīriņa, Latvijas Tekstilmākslas asociācijas vadītāja.

Tā mākslinieces Maijas Začestes metāla stieplēm tamborētais veltījums Dziesmu svētkiem ar nosaukumu “Kopā” Dundagas pilī var uzmirdzēt savā iespaidīgumā. “Man ļoti patīk tā materiālu spēle, un tieši tas, ka šeit ir ļoti labs apgaismojums tam darbam. Ļoti lielu prieku sagādāja,” saka māksliniece Maija Začeste.

Barbaras Ābeles darbs ar vērienīgumu pārsteidz pils kāpņu ielokā. Viņa stāsta: “Savā veidā es mēģināju tās sastindzināt ar polimēra materiāla palīdzību, lai būtu mūžīgas. Ik pa brīdim izjaucu un atkal veidoju jaunās kompozīcijās. Tādā veidā arī sevi mierinādama, ka es nepiesārņoju pasauli.”

“Parādē” pārstāvētas vairākas paaudzes, sākot no lielmeistariem līdz pat studentiem. Dundagas pils kultūras pasākumu organizatore Ieva Kalniņa: “Esmu ļoti gandarīta par visām šīs izstādes veiksmēm. Par to, ka ir izdevies izveidot noteiktus komplektus vai ansambļus savstarpēji papildinošus – gan tematiski, gan tehnoloģiski. Tas kaut kādā ziņā nodrošina tādu papildus intelektuālo pienesumu izstādei.”

Darbi veidoti tik dažādās tehnikās, dabīgos un sintētiskos materiālos. Gobelēni šeit piestāv, medību pilī lieliski iederas arī trofeju darbi. Līdz pat septembrim Dundagā būs apskatāms arī Edītes Pauls-Vīgneres darbs “Dainas”. Viņai šogad piešķirta Purvīša balva par mūža ieguldījumu mākslā. Kalniņa: “Mums ir vairāki centrālie darbi, jo skatu punkti un telpas ir vairākas, bet principā tādam ikdienas pils apmeklētājam šis ikoniskais darbs ir viens no centrālajiem.”

Mākslas baudījums izstādes atklāšanā pārvērtās par muzikālo ceļojumu kopā ar pianistu Reini Zariņu. Dižizstāde akcentē, ka gaidām Ukrainas brīvību, un arī pianists uzsvēra, ka ukraiņu dziesma nu ir mūsu dziesma.