Visvairāk no aukstuma šonakt cietuši ķirši un aprikozes

Augļu koku ziedēšanas laiks šogad sācies ap 26. aprīli, tomēr vairums vēl nav noziedējuši. Aizvadītās nakts aukstums, kas Zemgalē pat pilsētā pārsniedza -2 grādus, baltās ziedu kupenas krietni pabojājis. Visvairāk cietuši ķirši un aprikozes.

Siltās dienas aprīlī lika sarosīties ne vien ievām, bet arī augļu kokiem un ziediem. Pašreiz vismaz Zemgalē zied gandrīz visi augļu koki un ogulāji, bet naktī pat pilsētā gaisa temperatūra noslīdēja dažus grādus zem nulles temperatūras. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Ilze Grāvīte ReTV stāsta, ka viņas dārzā apsegtas bijušas mellenes un lillijas, bet augļu koki nē. Vismazāk aukstums skāris ābeles, jo ziedi vēl ir pumpuros, bet ķirši ir cietuši.

Kā atzīst pētniece, ja saglabājušies vismaz 5-10% ziedu, raža būs. Vien par augļu kokiem jāparūpējas arī pēc salnām. “Mums ir jāpalīdz augļu aizmetnīšiem attīsties. Arī šeit mēs varam lietot lapu mēslojumu, ir tāds līdzeklis “Kelpak”, kas ļoti labi palīdz pēc apputeksnēšanās augļaizmetņiem nobriest.”

Aprikožu ražu šogad gan, visticamāk, neizdošoties sagaidīt un ne tikai savā dārzā. Maija sākumā aukstums esot gandrīz katru gadu, tāpēc komercdārzu saimnieki tam jau gatavojas laicīgi, tomēr, neraugoties uz to, zaudējumi varot būt iespaidīgi. Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš: “Kādreiz tie apstākļi sakrīt kā šoreiz, kad aukstums ir visas naksts garumā, tad jau tas var nodarīt visai spēcīgus postījumus. Īpaši augļkopjiem, kas par saviem komercdārziem šobrīd ir ļoti bažīgi, jo tādi kauliņkoki kā ķirši, aprikozes, plūmes ir visjūtīgākie. Tas ir pamodies visagrāk, un ziedi ir pilnā plaukumā. Tas, kas ir paspējis noziedēt, un ir tādi Latvijas reģioni, tur viss vairāk vai mazāk būs kārtībā.”

Arī dārzkopības speciālista Māra Narvila dārzā vissmagāk cietuši tieši eksotiskākie augļu kociņi, bet jāsargā arī jau sasētie un sastādītie dārzeņi. Kam, īpaši nelielās platībās, labi noderot agrotīkls. “Lai paglābtu augus, ir jābūt mitrai zemei. Protams, ka augsnes virskārta šobrīd jau atkal ir izžāvēta, sausums var pastiprināti apdraudēt. Tāda masveida sēšana vēl īsti nav sākusies. Aprīļa beigās, kad bija tas siltums, droši vien, ka kāds jau ir paspējis. Es domāju, ka dārzeņiem tie postījumi nebūs tik lieli, kā tas varētu būt augļu dārzos.”

Dārzkopji gan atslābt vēl nedrīkst, jo sinoptiķi sola, ka aukstums vēl neatkāpsies. Vismaz šonakt, kā arī naktī uz svētdienu gaisa temperatūra naktīs noslīdēs zem nulles.
Foto: Freepik; ilustratīvs