Vogulu dzimtas mīlestība mālā un dzejā

Ar māla noslēpumiem pie virpas dalās Vogulu dzimtas pārstāvis Māris. Viņš amatu strādāt ar mālu pārņēmis no sava tēva, Latgales keramikas vecmeistara Voldemāra Vogula. Podnieku darbnīca Rēzeknes novada Lendžu pagasta Cepleišūs tapusi pirms 45 gadiem. Tās izveidē roku pielicis arī vectēvs – stāsta Māra dvīņu brālis Jānis un uzsver, ka šajā laikā Latgalē atjaunota arī melnās svēpētās keramikas apdedzināšanas tehnoloģija.

Jānis Voguls: “Tā melnā keramika labāk patīk, nekā krāsainā. Tur arī tai formai jābūt, teiksim, tādai graciozai un skaidrai! Ļoti svarīgi būt Latgalē un darīt Latgalē kaut ko.”

“Modernā māksla – ar to mēs īpaši tā neaizraujamies. Vairāk tās praktiskās lietiņas, lai cilvēki izmanto, nevis plauktā put! Savu dvēseli tēvs ir atspoguļojis arī ne tikai mālā, dzejā un mīlestībā, kā saka - bērniem un mazbērniem,” stāsta Māris Voguls.

Mīlestības spēku, kas caurvij Vogulu dzimtas ikdienu, par panākumu atslēgu uzskata arī dvīņu brāļu vecāki. Voldemārs Voguls profesionālās prasmes pilnveidojis pie tādiem Latgales keramikas dižmeistariem kā Jānis Backāns, Ādams Kāpostiņš un Antons Ušpelis. Abi ar sievu priecājas, ka šo mantojumu izdevies nodot arī dēliem.

Latgales keramikas vecmeistars Voldemārs Voguls atzīst: “Bez mīlestības nekur nekas nenāk. Tas ir gan ko dara ar rokām, ko dara ar prātu, viss ar mīlestību. Dēli arī ar mīlestību gāja uz darbnīcu. Tagad - lielmeistari.”

Olga Vogule, Voldemāra Vogula sieva, pauž: “Mūsu “Ceplīšu” kalnā, bērzu sidraba birzītē, šeit ceplis kūpēs un podi būs, svečturi būs, krūzes un viss skaistums, kas šeit Latgalē top no māla!”

Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā Voldemārs Voguls šogad saņēma arī gada balvu “Boņuks”. Novērtējot un sveicot Vogulu dzimtu ar nozīmīgajiem apbalvojumiem, Lendžu pagastā rasta iespēja Jāņa Vogula darbus – krāšņākos podus un vāzes – parādīt plašākai sabiedrībai. Ievērojot piesardzības pasākumus, melnās svēpētās keramikas izstāde izvietota un izgaismota kultūras nama logos.

Tā kā Jānim un Mārim Voguliem šogad aprit 40 gadi, jau top darbi jubilejas izstādei, kas, mazinoties ierobežojumiem, varētu būt skatāma Lūznavā, Rēzeknē, Rīgā un citviet. Tāpat arī jau drīzumā darbnīcā tiks kurināts Latgalē lielākais atklātās uguns keramikas ceplis.Foto: unsplash.com