VSAC ''Zemgale'' ar Covid saslimušie ir visās filiālēs, izņemot Iecavu

Valsts sociālajā aprūpes centrā (VSAC) ''Zemgale'' Covid-19 infekcijas uzliesmojums aizsākās novembra beigās filiālē ''Jelgava'', kad testēti esot tikuši arī visu pārējo filiāļu darbinieki un klienti. Nekas tolaik neliecināja, ka infekcija varētu plaši izplatīties citās aprūpes centra filiālēs. Pašreiz neviena Covid-19 pozitīva klienta neesot tikai Iecavas filiālē, kur slimības uzliesmojums bija īsi pirms Ziemassvētkiem. Par Covid-19 epicentru uzskatāma filiāle ''Ziedkalne''.

Kristaps Keišs, VSAC ''Zemgale'' direktors, stāsta, ka pirmais inficēšanās gadījums filiālē “Ziedkalne” esot bijis 11. janvārī. Pašlaik esot 142 inficēti klienti no 149. Bez simptomiem ir 116 klienti, bet pārējiem slimības norise ir vieglā formā.

Centra direktors skaidro, ka visās aprūpes iestādēs ievēroti visi epidemioloģiskās drošības pasākumi, kā arī regulāri veikta gan darbinieku, gan klientu testēšana.

Nav zināmu gadījumu, kad darbinieki būtu atteikušies no Covid-19 testa, tomēr gaidītie rezultāti izpaliek. Labklājības ministrija, kuras pakļautībā ir VSAC, jau decembra sākumā savā komentārā uzsvēra, ka vīruss var uzglūnēt no katra stūra.

Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš atzīst: “Šajā otrajā vilnī ir īpatnība ir tāda, ka tas Covid vairumā gadījumu ir asimptomātisks, un mēs pat nezinām, ka mēs esam Covid pozitīvi. Arī ātra šī testu veikšana neuzrāda šajā momentā, ka es, piemēram, esmu Covid pozitīvs. Tas varbūt pēc kāda laiciņa tikai uzrādās. Šeit ir ļoti daudz neskaidrās situācijas.”

Kontroles uzraudzīšana ir Veselības inspekcijas uzdevums. Veselības ministrija esot tikai koordinatori. Jāpiebilst, ka nereti dzirdēts, ka aprūpes centru klienti redzēti arī ārpus centra teritorijas. Ziedkalnē uzrunātie vietējie iedzīvotāji gan teic, ka tas esot bijis agrāk.

Pašreiz augsta saslimstība ir arī VSAC ''Zemgale '' filiālē ''Lielbērze'', kur saslimuši 94 no 132 klientiem, kā arī 23 darbiniekiem. Filiālē ''Ropaži'' vīruss atklāts 68 klientiem un 24 darbiniekiem.