VUGD jau saņēmis pirmo izsaukumu, lai glābtu ledū ielūzušu cilvēku

Sals pieturas vien dažas dienas, tomēr jau tagad pamanīti zemledus makšķernieki, cerot uz kādu lomu. Turklāt ugunsdzēsēji jau saņēmuši pirmo izsaukumu, lai palīdzētu ledū ielūzušam cilvēkam. Vakar kāds vīrietis, dodoties makšķerēt, uzkāpa uz ledus, pagāja apmēram 20 metrus un ielūza. Par laimi, netālu atradās divas sievietes, kuras viņu izglāba.”

VUGD Valmieras daļas vada komandieris Reinis Pinnis stāsta: “Ierodoties notikumu vietā tika konstatēts, ka jau garāmgājēji, tuvumā esoši cilvēki - divas sievietes bija jau izglābušas šo vīrieti no ūdens” Ielūstot ledū, ne tikai pašam cietušajam ir risks neizkļūt laukā, bet arī cilvēkiem, kuri mēģina palīdzēt.

Glābējs stāsta: “Ir jāprot izvērtēt arī savas spējas glābt citus cilvēkus šādās situācijās, jo jābūt gatavam, ka pats var ielūzt. Nevajadzētu doties uzreiz klāt pie cilvēka, jāmēģina atrast kādus priekšmetus, vai tas ir koks, šalle, vai drēbe, labākajā gadījumā virve un tad, respektīvi, guļus rāpot pie šī cilvēka.” Iestājoties pirmajiem mīnusiem, arī šis gads nav bez izņēmumiem - cilvēki metas baudīt ziemas priekus uz ledus.

Kā ReTV Ziņām norāda VUGD pārstāve Agrita Vītola: “Ja mēs paskatamies uz aizvadīto gadu - arī novembra beigās un decembrī bija jau izveidojusies ledus sega. Novembrī mums tika izcelti 11 bojāgājušie cilvēki un decembrī jau 14. Šie gadījumi bija saistīti ar to, ka bija ielūzuši ledū.”

Pirms dodoties uz ledus, nepieciešams sagatavoties laikus, lai pie sliktākā scenārija spētu izkļūt laukā no ūdenstilpes. VUGD uzskaita, ka vēlams būtu tādus speciālus irbuļus iegādāties un tad ar šiem irbuļiem pats arī, ja ielūzt, tad var izkļūt ārā, bet tomēr uz ledus nevajadzētu cilvēkiem atrasties. Vēl jo vairāk tagad. Kā zināms, ledus veidojas tagad, bet tas biezums pilnībā neatbilst, lai uz tā vispār atrastos.

Latvijas Makšķerēšanas sporta federācijas valdes loceklis Harijs Raciborskis iesaka ne tikai iesācējiem, bet arī pieredzējušiem makšķerniekiem, pirms kāpt uz ledus, pārliecināties, ka tas ir izturīgs: “Visas ūdenstilpnes salst ciet no krastiem, ja pie krasta aiz niedrēm ir septiņi astoņi centimentri, tad, iespējams, ka 20 metrus tālāk ir jau kā papīrs. Ja gadījumā sanāk ielūzt, ja tiešām tāda situācija ir, tad lai ir tie paši dzelkšņi, ar ko var izrāpties. Pat arī uz bieza ledus var būt kaut kādas problēmas - izskalojums apakšā.”

Kā stāsta Harijs Raciborskis - Latvijā zemledus makšķerēšana ir ļoti populāra: “Amatieru līmenī tas ir ļoti populāri. Ja pēc pārdotajām makšķernieku kartēm spriežot, gadā pārdod virs 200 000, tad es domāju, ka ir pietiekami populāra lieta.”

Vēl bez šī, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests vakar saņēma divus izsaukumus, kad palīgā bija jādodas ledū ielūzušiem trīs suņiem. Divus izglāba, bet vienu diemžēl izcēla no ūdenstilpes bez dzīvības pazīmēm.


Foto: ReTV