VUGD pārsvarā brauc meklēt, nevis glābt ledū ielūzušos

Ugunsdzēsēji glābēji Vidzemē šogad saņēmuši jau divus izsaukumus, lai veiktu glābšanas darbus uz ledus. Par laimi, abos gadījumos viss beidzies bez upuriem, taču pērnās ziemas statistika ir visai skarba – trešā daļa ledainajā ūdenī ielūzušo cilvēku gāja bojā. Mainīgo laika apstākļu dēļ ledus šoziem veidojas nevienmērīgi. Atrasties uz tā ir ļoti bīstami. 

Mainīgās gaisa temperatūras dēļ ūdenstilpes sedzošais ledus pašlaik nav vienmērīgi blīvs. Daudzviet uz tā krājas ūdens, arī sniegs, radot vēl lielāku bīstamību. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ūdenslīdēji glābēji uzsver, ka atrasties uz ledus jebkādos apstākļos nav droši. “Vienalga, cik ārā mīnusi vai kas par ūdenstilpi. Nav droša ledus. Jebkurā laikā atrasties uz ledus ir bīstami. Statistika un personīgā pieredze ir gaužām apbēdinoša. Braucam pārsvarā meklēt, nevis glābt. Kamēr nonākam līdz tai vietai, tās ir minūtes, sekundes. Bieži tas ir no svara. Mēs dodamies meklēt jau zem ūdens,” saka VUGD pārstāvis Edvarts Melnis.

Pērnajā ziemā glābēji 64 reizes devās veikt glābšanas darbus uz ledus, 20 gadījumos cilvēks gāda bojā. Dienestā norāda, ka visbiežāk ledū ielūst zemledus makšķernieki. Tāpēc šī vaļasprieka cienītājiem, kāpjot uz ledus, ir būtiski atcerēties par glābšanas vesti. 

Ūdenslīdējs glābējs norāda, ielūstot ledainajā ūdenī, cilvēka ķermeni pārņem aukstuma šoks, strauji pāatrinās elpošana. “Tas ir bīstams dzīvībai. Jo vairāk cilvēks kustas, jo vairāk ūdens piesūcas drēbēs. Labi, ja var atbrīvoties no smagajām drēbēm, kas velk uz leju. Ir jārunā ar cilvēku, ka glābēji jau ir izsaukti.”

Ielūstot ledū, cietušajam svarīgi censties saglabāt mieru. Izkļūt no āliņģa iespējams arī paša spēkiem. 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Santa Rogoča norāda, ka, nonākot ledainā ūdenī, sekas jūtamas jau pirmajās minūtēs. “Ļoti zema temperatūra sākotnēji var radīt vājuma, nespēka sajūtu, var būt arī krampji. Tālāk samaņas traucējumi, kas var būt dzīvībai bīstami.”

Ja cilvēks no ūdens izkļuvis vēl pirms glābšanas dienesta ierašanās, vēlams viņu ievest kādā telpā un sagaidīt mediķus. Rogoča saka: “Varbūt kāds tuvējais namiņš, varbūt kāda automašīna. Vismaz aizvējā, lai mazinātu aukstuma ietekmi. Tad atbrīvoties no slapjajām drēbēm.”

Operatīvo dienestu pārstāvji uzsver: ja kāds uz ledus ir nonācis nelaimē, vispirms svarīgi zvanīt uz tālruņa numuru 112, tad rūpīgi izvērtēt, vai cilvēks cietušajiem spēj palīdzību. Neapdomīgi dodoties palīgā arī glābējs var nonākt nelaimē.