VUGD trūkst darbinieku

Darbinieku trūkuma dēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) uz laiku plāno apturēt mazāk noslogoto posteņu darbu, lai nodrošinātu pārējo daļu un posteņu pilnvērtīgu darbību. Iedzīvotājiem jārēķinās, ka vietām palīdzība nelaimē būs jāgaida ilgāk. Šāda situācija izveidojusies, jo ilgstoši trūkst finansējuma iekšējai drošībai. 

18 ugunsdzēsības posteņus visā Latvijā skars darbības apturēšana uz dienu, divām, iespējams, ilgāku laiku, lai aizvietotu trūkstošos darbiniekus kādā no kaimiņu posteņiem vai daļām. VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Jānis Grīnbergs saka: “Tas nav tā, ka postenis tiks aizslēgts vispār. Ja kādā konkrētā dienā nevarēsim nodrošināt amatpersonu minimumu, lai reaģētu uz notikumu, personālu pārvirzīsim uz blakus esošo posteni vai daļu.”

Pašlaik VUGD brīvas ir vairāk nekā 300 darba vietas, vienlaikus vairāk nekā 150 cilvēku slimo vai ir bērnu kopšanas atvaļinājumā. Tas nozīmē, ka ikdienā iztrūkst aptuveni 150 ekipāžas. Apturot atsevišķu posteņu darbību, krīzes situācijās iedzīvotāji palīdzību saņems, bet var nākties gaidīt ilgāk. Jānis Grīnbergs: “Pa minūtēm pateikt nevaru. Tas noteikti ir atkarīgs arī no tā blakus posteņa noslodzes. Vai viņi jau ir notikumā, vai nav notikumā. Katrs gadījums tad jāskatās atsevišķi, iespējams, ka varētu ilgāk būt jāgaida uz ugunsdzēsēju ierašanos notikumā.”

Vidzemē darbu uz laiku plānots apturēt četros posteņos, viens no tiem Strenču postenis. Šeit darba vieta ir 12 cilvēkiem. Pašlaik strādā gan vīri no Strenčiem, gan arī uz maiņu brauc glābēji no Valmieras un apkārtnes ciematiem. Lai pietiekami nopelnītu, ārpus darba dienestā piepelnās, strādājot būvniecībā, galdniecībā, apsardzē, kādam arī savs privāts bizness. 

Strenču ugunsdzēsēju postenī ikdienā dežūrē trīs glābēji, pašlaik ir aktuālas divas vakances, glābēji šeit dodas uz dažādiem glābšanas darbiem, piemēram, dzēst degošus skursteņus, kūlas ugunsgrēkus, piedalās arī citos glābšanas darbos. Uzzinot, ka glābēji postenī varētu nebūt katru dienu, vietējie iedzīvotāji atzīst – zudīs zināma drošības sajūta. Novadā ir diezgan daudz ugunsgrēku, arī tādi, kur jāizsauc vairāki posteņi.

Glābšanas dienestā skaidro, ka šāds risinājums pagaidām iecerēst līdz gada baigām, tikmēr pašreizējais iekšlietu ministrs uzsver, lai situāciju iekšlietu nozarē nekļūtu vēl skaudrāka, nākamās valdības būtisks uzdevums ir rast nozarei adekvātu finansējumu ilgtošā laika posmā. “Šim notikumam vajadzētu veicināt izpratni par akūtajām problēmām. Par situācijām, kad jau tieši sākam apdraudēt atsevišķu cilvēku, iedzīvotāju, kuri nonāks problēmsituācijās, viņu drošību un varbūt pat dzīvību,” saka iekšlietu ministrs Kristaps Eklons.

Jāpiemin, ka pret atsevišķu dienesta posteņu darbības apturēšanu Latvijas Ugunsdzēsēju arodbiedrība ikvienu aicina parakstīties platformā “manabalss.lv”.